diablo 3

Faq - Diablo 2 Mody

Ostatnia modyfikacja: 07.03.2015. Utworzono: 24.08.2007

-Co to jest mod?

Mod, czyli modyfikacja, to program stworzony, zazwyczaj, przez fana gry, mający na celu wprowadzić do gry jakieś zmiany. Np. w przypadku "Diablo2" nowe potwory lub przedmioty.

-Jak zainstalować moda?

Sposób instalacji zależy od danego moda, najczęściej modyfikacje instaluje się za pomocą jednego z dwóch sposobów:

SPOSÓB 1:
1. Rozpakować go za pomocą programu WinZip, WinRar lub innego.
2. Zrobić kopie zapasową pliku o nazwie Patch_D2.mpq, który znajduje się w katalogu z grą (domyślnie C:Program FilesDiablo II).
3. Skopiować plik moda do katalogu z grą.
4. Włączyć grę i dobrze się bawić! :-)
Przykłady modów wymagających tego sposobu instalacji: Natalya10x, Median 2007

SPOSÓB2:
1. Rozpakować moda do folderu z grą (wcześniej jest dobrze porobić kopie zapasowe, np. save'ów).
2. Zrobić skrót do pliku z którego odpalamy grę (Diablo II.exe).
3. Włączyć właściwości tego skrótu i w linii komend dopisać -direct -txt, np. "C:\Gry\Diablo II\Diablo II.exe" -direct -txt


[ Powiększ Obrazek ]

4. Włączyć grę z tego skrótu i dobrze się bawić!
Przykłady modów wymagających tego sposobu instalacji: Middle Earth

Niektóre mody wymagają unikatowych metod instalacji, np. niczym zwykłe programy poprzez plik .exe lub często mieszanek pierwszego sposobu z drugim, wówczas trzeba dokładnie przeczytać instrukcję instalacji w pliku Readme (.txt, .doc, .html, itp.) moda i postępować zgodnie z nią.

Warto dodać, że czasami a nawet bardzo często mod który podmienia pliki .dll może crashować grę bez modyfikacji, czyli warto również zrobić backup plików dll. Jeśli macie spory dysk twardy to osobiście polecam skopiować gdzieś cały folder gry, w razie popełnienia błędu przy instalacji moda, dzięki tej kopii nie będziecie musieli instalować od nowa Diablo 2. Ja mam trzy foldery z Diablo 2, na wersji 1.09, 1.10 i 1.11, na nich testuje mody ;)

-Zainstalowałem moda i wchodzę na Closed Battle.Net, ale wyskakuje jakiś error, czemu?

Zdecydowana większość modyfikacji nie działa na Closed Battle.Net, ponieważ wprowadzają one zmiany w mechanice gry (np. statystykach, skillach postaci czy potworów). Mody są stworzone do gry single player. Ze znanych mi modyfikacji tylko w EnglishX można grać na CBN. Za czasów patcha 1.10 można było grać na CBN także na modzie Boss Torment. Obydwie te modyfikacje wprowadzają zmiany jedynie w elementach graficznych (czy też napisach) czyli działają po stronie gracza (tylko gracz z zainstalowanym modem widzi zmiany w wyglądzie gry), dlatego CBN ich nie odrzuca.

-Czyli nie ma żadnego sposobu, żeby pograć z kumplem na jakimś modzie?

Są sposoby. Istnieją nieoficjalne serwery do gry na modach, np. polski serwer www.twierdza.realm.pl ma krainę Eastern Sun. Poza tym na wielu modach można pograć przez tcp / ip, o ile osoby, które się ze sobą łączą mają zainstalowanego tego samego moda.

-Zainstalowałem moda, ale nie działa mi gra, czemu?

Jest jeden podstawowy błąd jaki popełniają początkujący użytkownicy modów: instalacja moda na złej wersji gry. Każda modyfikacja jest stworzona na określoną wersję gry, np. 1.09, 1.10, 1.11. Jeśli masz patcha 1.11, a zainstalujesz moda, który działa tylko w wersji 1.09, to gra przestanie działać. W dziale Download / Mody w opisie zaznaczyliśmy jaki mod jest do jakiej wersji gry. Poza tym pisze to także w plikach Readme modów.
Istnieją modyfikacje, które działają na więcej niż jednej wersji gry, np. Median 2007 działa na patchu 1.10 i 1.11.

-Czy po zainstalowaniu modyfikacji gra będzie po polsku?

Niestety nie ma polskich modyfikacji (z małymi wyjątkami jak EnglishX). Najpopularniejsze mody na świecie są po angielsku i nie ma ich polskich tłumaczeń. Trzeba jednak zaznaczyć, że modyfikacje nie zmienią całej polskiej wersji gry na angielską (przeważnie), po angielsku będą jedynie nowości wprowadzone przez mod, np. nowe przedmioty czy potwory.

-Czemu nie mogę grać na modzie postacią, którą wcześniej zacząłem grać w Diablo 2?

Modyfikacje zmieniają system tworzenia postaci, często zmieniają skille w drzewkach umiejętności, dlatego nie da się na nich (z wyjątkami) grać na postaciach stworzonych w Diablo 2 bez moda. Trzeba stworzyć na modzie nową postać i grać nią od początku.

-Zainstalowałem dwa mody naraz i gra przestała działać, czemu?

Nie da się grać na dwóch lub więcej modach naraz, większość modów nie da się także naraz zainstalować w tym samym folderze z grą (aczkolwiek są modyfikacje, które mogą być zainstalowane w tym samym folderze z grą i można je odpalać z różnych linków). Próba instalacji moda na wersję gry z innym modem, może "scrashować" grę. Nie ważne czy drugi mod będzie instalowany za pomocą innego sposobu niż pierwszy.
Najlepiej instalować moda na czystą, oryginalną wersję gry, jedynie z zainstalowanym właściwym patchem.

-Czemu jest tak mało modów do Diablo 2 Classic (bez LoD)?

Era D2 bez LoD trwała tylko rok (czas od lipca 2000 do lipca 2001), był to czas zapoznawania się z kodem gry i początki moddingu. Powstało kilka prostych modyfikacji, jak np. "32 Player Experience and Dificulty mod". Po premierze LoD modderzy przestali się interesować klasycznym Diablo i zaczęli tworzyć mody dla dodatku. I tak jest do dziś.

-Niewiele jest też modyfikacji dla LoD v1.11...

To wynika z tego, że powstaje już bardzo niewiele nowych modyfikacji, a twórcom starych nie bardzo się chce tworzyć wersje dla 1.11. Poza tym patch 1.11 skomplikował kod gry i tworzenie modów na tą wersję jest trudniejsze. Patch 1.11 ma swoje bugi i poza tym nie wprowadza praktycznie nic nowego, dlatego wszyscy wolą pozostać przy wersji 1.10, która wygląda na mniej zabugowaną, lepiej poznaną; modding w 9/10 tkwi przy wersji 1.10 i tak zostanie na długo.

-Jakie są najlepsze mody?

Jest wiele ciekawych modyfikacji, nie można jednoznacznie stwierdzić, które są najlepsze, to kwestia gustu, polecam ściągać po kolei mody z naszego działu Download i testować ;) Przed instalacją każdego moda polecam też zajrzeć na stronę www danej modyfikacji, tam znajdziecie screeny, i masę info o danym modzie (adresy www znajdziecie w opisach modów w dziale Download / Mody).

-Jak zrobić takiego moda? Sam chciałbym zmienić coś w grze...

Należy przede wszystkim podejść do sprawy ambitnie, poświęcić temu dużo czasu, energii i cierpliwości. Trzeba czytać i to po angielsku, ponieważ najlepsza strona na świecie poświęcona moddingowi jest właśnie w tym języku ;) http://www.d2mods.com - wszystkie potrzebne programy, tutoriale, pomoc na forum. Na d2mods.com jest wielu ekspertów, którzy są informatykami, programistami, wieloletnimi maniakami tej gry i mogą pomóc w rozwiązaniu każdego problemu związanego z moddingiem. Polecam też nasze Forum, na którym znajduje się Polskie Centrum Moddingu prowadzone przez Haxite, a wcześniej przez Trang Oul'a, Epsa, Krupasa i spota. Znajdziecie w nim kilka tutoriali, jak zrobić proste modyfikacje. By móc mieć dostęp do pewnych działów, zapraszam pod ten adres: http://diablo.phx.pl/forum/viewtopic.php?t=59779

------------------------------------------------------------------------

To chyba tyle, mam nadzieję, że o niczym nie zapomniałem i że początkujący fani modów zdobyli jakąś wiedzę o nich, zaznaczam wiedzę podstawową, bo powyższe informacje to tylko podstawy, które każdy gracz Diablo 2 zaczynający swoją przygodę z modami powinien wiedzieć ;) Jeśli macie jeszcze jakieś pytania, możecie zadac je na naszym forum w dziale Polskie Centrum Moddingu.
Zgłoś błąd.Feniks z Popiołów - czekamy...
Niniejsza strona jest częścią Wortalu Phoenix, znajdującego się aktualnie w stanie hibernacji. Kliknij na powyższy link by dowiedzieć się więcej.
Vgroup portfolio, agencja interaktywna - tworzenie portali internetowych, stron www, sklepow, CMS oraz grafiki  web 2.0
© 2002-2014 Imperium Diablo • Wszystko o grach Diablo 3, Diablo 2 i Diablo 1. All trademarks referenced herein are the properties of their respective owners. All rights reserved.