diablo 3

Jaki jest sens pisania strategii?! - By Kamil Bolt

Ostatnia modyfikacja: 30.09.2007. Utworzono: 24.08.2007

W tym artykule stawiam graczom jedno zasadnicze pytanie: jaki jest sens pisania strategii?
Zanim gracze rozkręcili się w Diablo2 na dobre, jeszcze przed ukazaniem się dodatku, strategie można było pisać. Ponieważ każda z postaci była odkrywana krok po kroku i nie wiadomo było, jak każdą z postaci efektywnie grać. Owszem, zawsze mamy frajdę ze stworzenia fajnej postaci, zwłaszcza grając bez żadnych "dodatków"(wiadomo, o co chodzi), a dzielenie się z innymi graczami swoimi doświadczeniami jest mimo wszystko wartościowe. Jednak na czasie, nawet po wejściu dodatku do diablo i ostatecznego przejścia gry z części w całość, kiedy poznane i opanowane zostały kolejne dwie postacie, pytanie, jakie postawiłem w temacie, prowokuje do zastanowienia się nad sensem niejednokrotnie marnowania czasu przy pisaniu strategii, zwłaszcza jeśli nie mamy o tym zielonego pojęcia.
Idzie już czwarty rok, od kiedy diablo2 ujrzało światło dzienne i wszystkie siedem postaci: amazonka, barbarzyńca, czarodziejka, druid, nekromanta, paladyn i zabójczyni, zostało poznane i opanowane praktycznie w każdym calu. Przez cały ten czas poznaliśmy wszystkie tajniki grania wszystkimi postaciami: od druida czarodzieja do nawet "śpiewającego"(opartego wyłącznie na okrzykach) barbarzyńcy. I wiecie co? Nie ma nic do odkrycia w graniu każdą ze znanych nam postaci. Nie ma, ponieważ wszystko zostało już odkryte. Bo co można odkryć na przykład w czarodziejce? Strategie, które dobre były w klasycznym diablo, w dodatku są zupełnie nie do przyjęcia. Wtedy można było tylko wybrać, jakie drzewko żywiołów chcemy opanować i to wszystko. Teraz gra jest na tyle trudna, że opanowanie nawet dwóch drzewek żywiołów nie da nam gwarancji, że czarodziejka będzie skuteczna na wszystkich poziomach trudności zarówno w grze pojedynczej, jak i wieloosobowej, a zwłaszcza przez Internet, gdzie mamy najwięcej frajdy, bo spotykamy i poznajemy różnych ludzi z całego świata, ale jednocześnie męczarnia z powodu zbyt częstych i zbyt wyraźnie dających się we znaki opóźnień w połączeniu. Te opóźnienia zwane Lagami częstokroć powodują, że gra z przyjemności w jedną chwilę przeradza się w koszmar i psychiczną męczarnię(tu już bez względu na posiadane bebechy w naszym komputerze). Częstokroć szał i gniew czują zwłaszcza ludzie grający postaciami zawodowymi, kiedy ta ginie. A twórcy gry i całej battlenetowej infrastruktury nie robią z tym nic, ponieważ nie poczuwają się do żadnej odpowiedzialności za problemy graczy z grą. Zwłaszcza, że wiedzą o tym problemie doskonale. Ale to tak nawiasem mówiąc;-)
Obecnie jest na świecie bardzo niewielu graczy, którzy potrafią pisać strategię, czy też, jak kto woli poradnik. Przeważnie sprowadza się on do bezsensownego rozplanowania, czyli współczynniki, czary i przedmioty wymieniane jednym ciurkiem, chociaż wiemy, że znalezienie ich graniczy z cudem. To nie jest strategia. A w strategii przecież chodzi o to, żeby udzielić konkretnych wskazówek innym graczom, jak dobrze stworzyć postać, na jakie problemy możemy się podczas gry natknąć. I to drugie jest nawet ważniejsze, bo ten drugi element stanowi podwaliny pod napisanie strategii. Jednak zdecydowana większość graczy nie zdaje sobie z tego sprawy. Mówię o tym, bo wciąż wielu ludzi nie zasmakowało gry w diablo nawet tak dla przyjemności, i szczególnie dla nich takie tylko rozplanowanie postaci nie robi praktycznie wrażenia, bo istota gry to zabijanie kolejnych potworów i rozwój postaci, a jeden błąd zwłaszcza w nauce umiejętności czy czarów niejednokrotnie zahamuje dalszy rozwój postaci. Tylko dlatego jest sens pisania strategii, ale tylko jeśli przemyślimy "co i jak, i dlaczego".
Dlatego odważam się na zadanie tego pytania, ponieważ praktycznie wszystko zostało już we wszystkich postaciach odkryte, a że gracze w zdecydowanej większości robić dobrych strategii, czy też poradników nie potrafią, szczególnie oni powinni zastanowić się nad tym pytaniem: "Czy warto, jeśli pomimo posiadania nawet kilku 90 i więcej poziomowych postaci, nie potrafimy poza wyszczególnieniem współczynników i umiejętności nic więcej przemyśleć?"


Oceń materiał: Ocena: 4.38 (60 głosów).


Zgłoś błąd.Feniks z Popiołów - czekamy...
Niniejsza strona jest częścią Wortalu Phoenix, znajdującego się aktualnie w stanie hibernacji. Kliknij na powyższy link by dowiedzieć się więcej.
Vgroup portfolio, agencja interaktywna - tworzenie portali internetowych, stron www, sklepow, CMS oraz grafiki  web 2.0
© 2002-2014 Imperium Diablo • Wszystko o grach Diablo 3, Diablo 2 i Diablo 1. All trademarks referenced herein are the properties of their respective owners. All rights reserved.