diablo 3

Poradnik Battle.net by Obee

Ostatnia modyfikacja: 08.07.2008. Utworzono: 07.09.2007

Powrót do działu Battle.net
| Co to jest battle.netâ„¢? | Słownik | Drużyna | Handel | Pojedynki | Komendy | Awatary na czacie | Poradnik dla początkujących |


Poradnik dla początkujących graczy Diablo II na Battle.net (wersja 2.1b) autorstwa Pawła "Obee" Opydo

O co biega? | Zakładanie konta | Kanał Rozmów | Tworzenie i przyłączanie się do gier | Okno drużyny | Lista przyjaciół | Okno Handlu | PvP i PvM | Jak nie dać się oszukać? | Przerzucanie przedmiotów i muły | Zdobywanie doswiadczenia i taxi | World Event aka Diablo Clone | Scena | Jak zacząć grać PCL? | Kanał OP PCL | Najczęściej zadawane pytania | Podziękowania

 

O co biega?

Na początek zaczniemy od podstawowych definicji. Battle.net to określenie serwerów Blizzarda, na których odbywają się rozgrywki online gier tej firmy (za wyjątkiem World of Warcraft). W samym Diablo BN dzieli się na dwa rodzaje - Open (OBN) i Closed (CBN). Róznica polega na tym, że postacie z OBN są przechowywane na naszym dysku a CBN na serwerze Blizzard. Co za tym idzie, na OBN możemy grać naszymi postami z gry single. Może się to wydawać kuszące, ale gra OBN nie ma sensu. Oto dlaczego:

- Postaci są przechowywane na naszym dysku, więc większość graczy na OBN gra postaciami cheatowanymi - czyli nielegalnie "ulepszonymi" - większość ma maksymalne poziomy postaci i zmodyfikowane przedmioty
- Na CBN doświadczenie zdobywa się dużo szybciej niż w rozgrywkach single (o tym później), więc bardzo szybko stworzycie wysokolevelowe postaci
- Najprawdopodobniej Wasze postaci single i tak nie nadają się do gry na BN. Gra z innymi graczami a samotna gra przeciwko potworom to coś zupełnie innego.

Tak więc jak mówiłem - gra na OBN nie ma sensu. Dlatego w tym poradniku skupimy się na Closed Battle.net.

 

Zakładanie konta

Na początek musimy założyć sobie konto. W tym celu klikamy na przycisk Battle.net w menu głównym gry (1). Jeżeli nie mamy zainstalowanego najnowszego patcha 1.11b (poprawki do gry) będziemy zmuszeni poczekać na jego ściągnięcie i zainstalowanie. Oczywiście, nie wejdziemy też na CBN jeśli nie posiadamy oryginalnej wersji gry!

Po chwili powinno pojawić się menu logowania na konto. Na początku oczywiście musimy je sobie założyć :) W tym celu klikamy na odpowiedni przycisk poniżej i wypełniamy potrzebne dane. Login który wpisujemy będzie potem naszym identyfikatorem naCBN, tak więc postarajcie się wymyślić coś prostego.

Po zalogowaniu się pojawia się lista naszych postaci. Na początku jest oczywiście pusta. Tworzenie postaci wygląda identycznie jak w rozgrywce single, z jedną małą różnicą - możemy wybrać postać ladder (rankingowa) i non-ladder (nierankingowa). Jakie są różnice pomiędzy tymi typami postaci?

- Postaci LD i NLD nie mogą grać we wspólnych rozgrywkach, ale mogą porozumiewać się na kanale rozmów.
- Postaci LD uczestniczą w rankingu, który raz na jakiś czas jest resetowany. Wtedy postaci LD przechodzą na NLD.

- Dla postaci LD są dostępne dodatkowe przedmioty i słowa runiczne.

- Na NLD rozgrywa się sporo turniejów

Tak więc początkującemu graczowi polecam raczej LD, na NLD zawsze można przejść wraz z najbliższym resetem. Można też w sumie mieć postaci ladder i non-ladder, ale wtedy trudniej wzbogacić się w jednym z tych typów rozgrywek.

 

Kanał Rozmów

Po wybraniu naszej postaci i wejściu na BN naszym oczom ukazuje się kanał rozmów. Użytkownik jest automatycznie logowany na kanał polski, czyli POL-1. Niestety, obecnie jest on pełen spamu, reklam i ogólnie nie do życia.

Na samej górze okna (2) znajduje się miejsce na reklamę. W lewej części okna (3) widzimy kanał rozmów. W prawej (4) wyświetla się menu zakładania gry, przyłączania się do gier czy podglądu rankingów. W menu (5) możecie stworzyć nową grę lub przyłączyć się do już istniejącej (o tym później) lub wejść na inny kanał. Kilka przyjaznych osób można zawsze spotkać na kanale op pcl, ale do rozmów najlepiej nadaje się IRC (o tym również później)

Na samym dole (6) widzimy listę postaci obecnych na kanale. Po najechaniu na postać widzimy dodatkowe informacje, po kliknięciu na nią prawym klawiszem myszy widzimy coś w rodzaju opisu danegu użytkownika. Nasz opis możemy zmienić klikając prawym przyciskiem na naszą postać.

 

Tworzenie i przyłączanie się do gier

Aby stworzyć lub przyłączyć się do gry wybieramy odpowiednią opcję w menu (6).

Po kliknięciu przycisku "stwórz" pojawia się okienko takie jak widzicie obok. W polskiej wersji gry oczywiście przyciski wyglądają inaczej.

"Nazwa gry" (7) to oczywiście nazwa która będzie się wyświetlać na liście gier. Zwykle nazwy gier publicznych (nie zabezpieczonych hasłem) określają w miarę dokładnie typ gry.

Poniżej znajduje się okienko do wpisania hasła (8). Jeśli pozostawimy je puste, każdy będzie mógł wejść do naszej gry i będzie ona widoczna na liście gier otwartych.

Dalej możemy umieścić opis gry (9). Niestety wyświetla się on dopiero po kliknięciu na nazwę gry na liście, tak więc w zasadzie niewiele osób go czyta. Starajcie się więc najważniejsze informacje umieszczać w nazwie. Czasem w nazwie gier handlowych występuje określenie "Read" - oznacza ono, że szczersza oferta znajduje się właśnie w opisie gry.

Dalej wybieramy maksymalną liczbę graczy w grze (10) (do ośmiu), maksymalną różnice poziomów pomiędzy graczami (11) i poziom trudności, na którym będzie się odbywała rozgrywka (12). Oczywiście możemy wybrać tylko te poziomy, do których mamy daną postacią dostęp.

Przyłączanie się do istniejącej już gry jest jeszcze prostsze. Jeżeli znamy jej nazwę wystarczy ją wpisać w okienku (13). Tak samo hasło (14). W oknie poniżej (15) wyświetlają się dostępne aktualnie gry (oczywiście tylko te, do których możemy wejść, tzn. bez hasła i dla których spełniamy wymogi levelowe). Dodatkowo widzimy tylko nazwy gier z naszego poziomu trudności - żeby wejść do gier z niższych poziomów musimy znać ich nazwy. Po kliknięciu na którąś z nazw w ramce obok (16) pokazują się dodatkowe informacje takie jak czas trwania gry, liczba graczy, opis itd.

 

Okno drużyny

Po przyłączeniu się lub stworzeniu własnej gry możecie zauważyć nowy przycisk w menu, taki sam jak na rysunku po prawej. Po kliknięciu na niego pojawia się okno drużyny. Znajduje się w nim lista wszystkich graczy w grze, jest zaznaczone którzy z nich są z nami w drużynie (ich nazwy są zielone), którzy są zrzeszeni w innej grupie (ich nazwy są żółte) i którzy okazali nam wrogość (ich nazwy są czerwone). Gracze, których stosunki z nami są neutralne są zaznaczeni na biało i możemy ich zaprosić do drużyny.

Klikając na przycisk z dwoma mieczami (17) możemy okazać innemu graczowi wrogość. Bez okazania wrogości nie możemy atakować innych graczy, zaś wrogość możemy okazać jedynie będąc w mieście. Do tego okazując wrogość graczowi okazujemy ją automatycznie wszystkim w jego drużynie. Wrogość możemy okazać tylko postaciom powyżej 9 poziomu, sami również musimy być powyżej tego poziomu.

Na liście graczy możemy wyczytać nazwy i klasy ich postaci (18). Osoby dla nas neutralne możemy zaprosić do drużyny (19). Za pomocą przycisków (20) i (21) możemy sprawić, że dany gracz nie będzie nas słyszał, lub żebyśmy my nie słyszeli wybranego gracza. Jest to przydatne przy rozgrywkach drużynowych, gdy nie chcemy aby konkurencyjna drużyna poznała nasze plany. Ważną informacją w oknie drużyny jest poziom postaci (22).

 

Lista przyjaciół

Na Battle.net możemy utworzyć sobie własną listę znajomych. Będziemy wtedy informowani o wchodzeniu/wychodzeniu naszych przyjaciół na BN, przyłączaniu się do gier itd. Możemy też wysyłać wiadomości do wszystkich przyjaciół. Oto komendy związane z naszą FriendList:

- /f a nazwa_konta - dodanie danego użytkownika do FL
- /f r nazwa_konta - usunięcie danego użytkownika z FL
- /f m wiadomość - wysłanie wiadomości do wszystkich z listy
- /f l - wyświetlenie naszej listy znajomych
- /f p nazwa_konta - przesunięcie danego użytkownika z naszej listy o pozycję wyżej
- /f d nazwa_konta - przesunięcie danego użytkownika z naszej listy o pozycję niżej

 

Okno Handlu

Kolejną nowością jest okno handlu. Aby się do niego dostać wystarczy w mieście kliknąć na postać innego gracza. Pojawi się małe okienko, i o ile partner wyrazi zgodę rozpocznie się handel.

W górnej części okna handlu, w czerwonej ramce znajduje się okno osoby z którą handlujemy. Jej nick znajduje się na samej górze (22). W dolnej części znajduje się nasze okno (23).

Drugi gracz pokazuje swoją ofertę w oknie u góry (25) a my w naszym (26). Znaczkiem na samym dole naszego okna możemy zgodzić się na ofertę. Jeżeli osoba z którą handlujemy zgodzi się, przedmioty zostaną wymienione.

Jeżeli drugi gracz wcześniej potwierdzi chęć handlu jego znaczek (24) zacznie się świecić na zielono. Wtedy wystarczy na niego kliknąć, aby zgodzić się na wymianę.

Czasem włącza się zabezpieczenie przez które znaczek robi się czerwony. Wtedy wystarczy poczekać chwilę i znów będziemy mogli go kliknąć.

Podczas handlu gracze używają specyficznego języka. Najpopularniejsze zwroty to offer (o) - czyli "oferować", i need (n) - czyli "potrzebować". Czyli na przykład gracz piszący "what o?" prosi o pokazanie naszej oferty, a gracz piszący "what n?" pyta czego aktualnie potrzebujemy.

Po bardziej szczegółowe tłumaczenie Battle.net’owego slangu zajrzyjcie do Słownika.

  

PvP i PvM

Grając na CBN możecie spotkać się ze skrótami PvP oraz PvM. PvP określa rozgrywki Player vs Player, czyli walki pomiędzy graczami, które są czymś, czego na singlu nie uświadczymy. PvM to Player vs Monsters, czyli klasyczne walki z potworami, także drużynowe.

Postaci PvP wymagają odmiennej strategii i umiejętności gry, ponieważ walka z żywym przeciwnikiem jest o wiele większym wyzwaniem.

PvP można rozgrywać na różne sposoby. Klasyczne PvP to pojedynki 1vs1. Mogą to być np. mirrory - czyli pojedynki wewnątrzklasowe (walczą postaci tej samej klasy). Walki drużynowe - 2vs2, 3vs3 lub 4vs4 - określane są jako TvT - Team vs Team.

 

Jak nie dać się oszukać?

Na Battle.net wiele osób czyha niestety na nasze wirtualne majątki. Jak nie dać się oszukać podczas handlu (a i nie tylko) na Battle.net?
- Czasem podczas handlu ktoś w ostatniej chwili podmienia dany cenny przedmiot na inny, o takim samym wyglądzie ale nic nie warty. Dlatego zawsze przed potwierdzeniem transakcji sprawdźcie czym handlujecie!
- W przypadku handlu cennymi przedmiotami poproście handlującego, aby poruszył przedmiotem - tzn. chociażby podniósł go i opuścił - zabezpiecza to przed nielegalnymi programami wklejającymi w okno handlu obrazek przedmiotu.
- Nigdy nie wierzcie osobom, które twierdzą, że nauczą Was kopiować przedmioty. Zapewne chcą Was okraść.
- Pod żadnym pozorem nie wpisujcie żadnych komend, nie instalujcie ani nie ściągajcie programów, do których linki daje Wam ktoś na BN.
- Nie wierzcie osobom, które podają się za pracowników Blizzard Entertainment. Aby pogadać z ludźmi z Blizzarda należy wejść na ich kanał na bramce US West, zresztą sama firma wiele razy podkreśla, że żaden z jej pracowników nie będzie nigdy pytał o hasło do konta lub cd-key użytkownika.
- Nigdy, przenigdy - nigdy, nigdy (absolutnie NIGDY) nie podawajcie swojego hasła w innym miejscu, niż przy logowaniu! Nie wpisujcie żadnych komend zawierających hasło, nie wpisujcie ich w żadnych formularzach, nie podawajcie go osobom, które przedstawiają się jako pracownicy Blizzarda i tak dalej!

 

Przerzucanie przedmiotów i muły

Pewnie zastanawiacie się co zrobić z tymi wszystkimi zdobytymi przydatnymi przedmiotami? Trzymanie ich w ekwipunku oczywiście odpada, ponieważ miejsce tam dostępne jest mocno ograniczone. Stworzono więc pojęcie "muł". Jest to po prostu postać stworzona tylko i wyłącznie do trzymania w jej plecaku i skrzynce przedmiotów. Jedynym problemem przy tworzeniu muła jest to, że musimy nim przesiedzieć 2 godziny w grze, ponieważ inaczej po 10 dniach nie wchodzenia na BN postać zostanie skasowana - razem ze wszystkimi przedmiotami, które niesie.

Jak przenieść przedmioty do mułów? Są dwa sposoby. Do jednego jest potrzebny zaufany kolega - tworzymy grę na hasło, kolega wchodzi do niej, my rzucamy przedmioty na ziemie, wchodzimy mułem i podnosimy przedmioty. Uwaga - po kilkunastu minutach przedmioty pozostawione bez opieki po prostu znikają.

Do tego sposobu potrzeba jednak zaufanego kolegi (który nie ukradnie przedmiotów). A co jeśli akurat nikt z naszych znajomych nie siedzi na BN? Wtedy możemy poradzić sobie sami. Po ok. 5 minutach każda założona gra utrwala się, tzn. możemy z niej wyjść i nie zostanie ona usunięta. Tak więc zakładamy grę na hasło, czekamy w niej 5 minut, rzucamy przedmioty na ziemie, wchodzimy mułem i zabieramy je.

Niestety czasem może się zdażyć odłączenie krainy lub jakiś inny błąd, i po powrocie gry nie będzie. Jest to wprawdzie zdarzenie bardzo rzadkie, ale przy cenniejszych przedmiotach lepiej nie ryzykować.

 

Zdobywanie doswiadczenia i taxi

Na singlu zdobywanie doświadczenia (exp) odbywa się po prostu przez walkę z potworami. Na CBN można zdobyć cenne punkty dużo szybciej. Zwłaszcza, że otrzymujemy więcej doświadczenia gdy w grze jest więcej osób.

Na początku wchodzimy do rozgrywek o nazwach tristrun lub podobnych. Polegają one na zabiciu z innymi graczami wszystkich potworów w Tristram.

Gdy zdobędziemy w ten sposób kilkanaście leveli możemy przenieść się na tombruny. Te rozgrywają się w siedmiu grobowcach w Akcie drugim. W ten sposób dochodzimy do poziomu 20.

Potem przenosimy się na gry typu cowrun. Te polegają na wchodzeniu na krowi poziom i tam zdobywaniu doświadczenia. Pamiętajcie jednak, że nie wolno Wam zabić Krowiego Króla, ponieważ wtedy nikt w grze nie będzie już mógł więcej otworzyć ukrytego poziomu na tym poziomie trudności!

Od 25 poziomu postaci możemy pokonać Starożytnych na poziomie trudności Normal. Wtedy zaczynamy baalruny. Nazwa jest trochę mylaca, ponieważ nie zabijamypodczas nich Baala, a jedynie jego sługi. Zabicie Baala spowodowało by przejście na wyższy poziom trudności, czego na razie nie chcemy. Baalruny na tym poziomie trudności wykonujemy aż do levelu 40. Wtedy przechodzimy na Baalruny z poziomu Koszmar, aż do levelu 60. Od tej pory możecie skoncentrować się na Baalrunach Hell, chociaż na wyższych levelach gracze polecają też na przykład Diabloruny. Co kto lubi :)

Teraz pewnie chwyciliście się za głowę - jak można tak szybko przejść pomiędzy tymi wszystkimi aktami? Odpowiedź jest prosta - prosimy kogoś o taxi. Polega ono na tym, że postać z wysokim levelem wykonuje nam wszystkie obowiązkwe do przejścia gry zadania. Zwykle musimy za to zapłacić kuźnią, to znaczy runami które wypadają z Piekielnej Kuźni w IV Akcie. Zadania składające się na taxi są następujące:

Akt I: Zabicie Andariel
Akt II: Zdobycie Kostki Horadrimów (tylko na poziomie Normalnym), Laski Horadrimów i Zwieńczenia Laski, zabicie Duriela
Akt III: Zabicie Wielkiej Rady Zakarum, zabicie Mefista
Akt IV: Kuźnia (jako zapłata), zabicie Diablo
Akt V: Pokonanie Starożytnych (opcjonalnie)

 

World Event aka Diablo Clone

Z Wikipedii

World Event to ukryte zadanie wprowadzone w patchu 1.10. Blizzard nie ujawnił żadnych informacji na temat tego zadania prezentując jedynie zrzut ekranu na którym widnieje paladyn stojący w pierwszym akcie obok Charsi oraz znajdującym się tam napisem "8 Stones of Jordan sold to merchants". Spekulowano, że nowe zadanie ma coś wspólnego z unikatowym pierścieniem Kamień Jordana (jego wartość niegdyś była bardzo wysoka jednak ze względu na falę kopiowań przedmiotów podaż na popularnego SoJa przewyższył popyt i wartość pierścienia spadła do takiego poziomu, iż niekiedy rozdawany był wręcz za bezcen). 

Podczas jednej z wersji beta patcha 1.10 gracze odkryli w spakowanych plikach .mpq informacje o nowym potworze, nie występującym wcześniej w grze, nazwanym Diablo Clone lecz miejsce jego występowania nie było możliwe do odgadnięcia. W końcu gracze rozwikłali zagadkę nowego zadania. World Event polega na sprzedaży Kamieni Jordana u jakiegokolwiek handlarza w którymkolwiek mieście. W pewnym momencie przy sprzedaży pierścienia ekran zaczyna trząść się a gracz widzi na ekranie informację "Diablo kroczy po ziemi".

Szczegółowe informacje o World Event znajdziecie w tym dziale.

 

Scena

Z Wikipedii

Ze względu na znikome szanse pewnych postaci w walkach z innymi klasami, wśród graczy wytworzyły się "ligi" wprowadzające określone regulacje i restrykcje użycia pewnych umiejętności oraz przedmiotów. Mają one na celu wyrównaniu poziomu każdej z siedmiu klas oraz doprowadzenie do sytuacji gdzie bardziej od poziomu postaci czy przedmiotów liczyć będą się umiejętności oraz taktyka i zgranie w drużynie.

Pierwszą ligą klanów w Polsce działającą na szeroką skalę była Diablo 2 Clan League organizowana przez Softa i Mariana w organizacji pomagali także Durand i Maruader. D2CL opracowało zasady będące przez długi czas podstawowymi zasadami obowiązującymi w Polsce. Po czwartej edycji ligi D2CL organizatorzy postanowili zmienić jej formę i zostało stworzone Polish PvP Center przy udziale: Softa, Biga i Mutarito. 

Wraz z ukazaniem się patcha 1.10 większość osób tworzących Scenę PvP przeniosła się z Battle.netu na serwer Angrenost Realm. Angrenost Realm jest idealnym miejscem dla osób, które chcą grać tylko PvP. Organizowanych jest tam wiele turniejów, a ich poziom jest bardzo wysoki. Adminem na AR jest Mr.Mag, a serwer działa dzięki uprzejmości Morandira i Taliesina. Idea D2CL kontynuowana była natomiast przez Polish Clan League założoną we wrześniu 2004 roku przez Strikera i Ajantisa przy współpracy innych zaprzyjaźnionych graczy. PCL dostosowało zasady opracowane przez D2CL do realiów panujących po patchu 1.10.

Pozostałymi ligami o międzynarodowym zasięgu są między innymi Euro-PvP, Duelliga i Art of War.

W ligach oraz turniejach udział biorą najczęściej gracze reprezentujący klany, chociaż niezrzeszeni gracze również widywani są w czasie walk. Po zakończeniu ligi zwycięska drużyna bądź gracz wysyła organizatorowi zrzut ekranu z gry ukazujący zwycięskie postacie w określonym ciekawym miejscu. Służy to jako forma wyróżnienia postaci gracza oraz pamiątka jego wygranej.

 

Jak zacząć grać
PCL?

W tym całym gąszczu informacji, niektórzy mogą mieć pewne problemy z samymi podstawami, nie wiedzą po prostu jak w ogóle zabrać się do gry w PCL. Czy jest to trudne? Co muszę zrobić? Gdzie iść? Do kogo się zgłosić? Odpowiedzi na te pytania są bardzo proste.

1. Zapoznanie się z zasadami
PCL.

Aby zacząć grać w turniejach i na zasadach PCL, należy naturalnie znać te zasady. Warto zapoznać się z nimi przed wszystkimi innymi krokami, gdyż pokazują one, jak gra się w Polish Clan League, jakie są ograniczenia, czego można, a czego nie można używać. Jest to największy problem dla nowych graczy, gdyż zasady PCL wykluczają użycie pewnych przedmiotów, niektóre z nich (np. Exile) są bardzo popularne i sporym problemem może być pogodzenie się z zaprzestaniem ich użycia. To samo odnosi się do umiejętności. Niektóre z nich są w pewnych kombinacjach, zabronione.

Więcej informacji o zasadach PCL znaleźć można tutaj .

2.  Przygotowanie postaci.

Po zapoznaniu się z zasadami PCL, należy zmodyfikować swoją postać (bądź stworzyć nową) zgodnie z ich zasadami.

3. Treningi oraz kanał op pcl.

Zanim gracz przystąpi do turnieju, byłoby wskazane najpierw przetestować swoje umiejętności, bądź je podnieść. Głównym miejscem spotkań graczy PCL jest kanał op pcl (więcej informacji o nim w menu op pcl po lewej stronie). Można tam zaproponować stworznie gry typu pcl1/x czy pclld1/x i walkę z innymi graczami. Jeśli w grze znajduje się jakiś stały bywalec kanału, to posiada on zapewne dostęp do bota, umożliwiający pisanie nim na kanale. Można więc, będąc w grze, zapraszać ludzi z kanału do gry.

PCL to przede wszystkim gracze non-ladder, jednak i gracze grający w trybie ladder mogą spróbować swych sił na PCL. Muszą się oni jednak liczyć z nieco mniejszą ilością graczy z postaciami rankingowymi na kanale. 

Oprócz kanału, dobrym miejscem do ustalenia walk jest także forum DiabloCentrum i konkretnie forum PCL.

4. Wyszukanie informacji o turniejach.

Mając już pewne doświadczenie w grze, można pomyśleć o spróbowaniu swych sił w jakimś turnieju czy lidze. Podstawowym miejscem, gdzie uzyskać możesz informacje jest strona PCL. Na stronie głównej przedstawione są informacje o bieżących turniejach.

Innym miejscem jest, wspomniane już, forum PCL. W różnych działach na forum, znajdują się informacje o nadchodzących ligach, najczęściej tam można się do nich również zapisać.

Zapisy w większości przypadków polegają na podaniu wszystkich wymaganych informacji (konto, rodzaj postaci, nazwa postaci itp.) we wiadomości w temacie o danym turnieju i to wszystko.

Następnie należy odczekać kilka dni i podanego dnia, o podanej godzinie, stawić się na podanym kanale. Organizator turnieju może podzielić graczy na grupy, które najczęściej podaje w temacie o danym turnieju i później, na kanale oddelegowuje ludzi do poszczególnych gier, bądź sami ustalają to między sobą. Po zakończonej walce należy podać wynik w odpowiednim topicu na forum i wrócić na Battle.neta aby stoczyć kolejne walki :) . Walki finałowe są często nadzorowane przez sędziów czy komentatorów.

Zdarza się również, że dany turniej posiada relację w radiu interenetowym (odtwarzanym np. przez Winampa), w takim wypadku, informacja o tym znajduje się także w newsie, bądź na forum, wraz z linkiem do radia.

 

Kanał OP PCL

"Siedzibą" PCL w Diablo II jest kanał op pcl. Żeby się na niego dostać, wystarczy wejść na kanał rozmów Battle.net, kliknąć przycisk "Kanał" i wpisać tam "op pcl". Na kanale obowiązuje odpowiednia netykieta - zabronione jest spamowanie, powtarzanie wielokrotnie tych samych wypowiedzi (flooding), umieszczanie ofert handlowych. W przeciwieństwie do kanałów Pol-1 itd. z op pcl możecie zostać wyrzuceni za złe zachowanie.

 

Najczęściej zadawane pytania

Autorstwa Ajantisa z PCL/DiabloCentrum :)

1.
Przy łączeniu z battle.netem pokazuje mi się komunikat, że mój cd-key został wyłączony, co zrobić?

Twój cd-key został zbanowny przez Blizzarda, nie będziesz mógł grać na battle.necie używając tego cd-keya. Na bana nie ma rady - Blizzard nie odbanuje go. Ban jest karą za używanie hacków (zazwyczaj samodzielne kombinowanie z różnymi hackami). Musisz zorganizować sobie innego cd-keya.

2.
Otrzymuję komunikat, że program nie może poprawnie rozpoznać używanej przeze mnie wersji programu.

Pliki Diablo II zostały zmienione, battle.net sprawdza pliki Diablo II przy łączeniu z battle.netem. Najprawdopodobniej używasz cracka no-cd, który uniemożliwia grę na battle.necie. Aby móc połączyć się z battle.netem, zainstaluj oryginalną grę i nie zmieniaj żadnych plików.

3.
Gdy chcę łączyć się z battle.netem w polu "bramka" pojawiają mi się jakieś dziwne nazwy: FSGS itp.

Zapewne zainstalowałeś program, który zmienia domyślne bramki battle.netu na inne, prywatne. Takim programem może być na przykład FSGS Connect. Uruchom go jeszcze raz i w polu server wpisz nazwę swojej bramki (europe.battle.net, uswest.battle.net, useast.bettle.net, asia.battle.net).
Jeśli nie masz tego programu (bądź go nie używałeś), usuń wpisy w rejestrze systemowym odpowiadające battle.netowi. Kliknij na START w lewym dolnym rogu ekranu, następnie kliknij "uruchom" i wpisz "regedit" (bez cudzysłowiów). Następnie kliknij edycja/szukaj bądź naciśnij CTRL+F i wpisz "battle.net". W drzewku po lewej stronie najprawdopodobniej zaznaczony zostanie "battle.net". Kliknij na niego prawym przyciskiem i wybierz usuń. Następnie naciśnij F3, aby przeszukać rejestr dalej. Gdy przeszukiwanie nie znajdzie już żadnych wpisów związanych z battle.netem, oznacza to, że usunąłeś wszystko co powinieneś usunąć. Teraz po uruchomieniu gry, Diablo II powinno zrobić od nowa wpisy w rejestrze z domyślnymi bramkami.

4.
Po wejściu na battle.net pojawia mi się napis, że moje konto zostało wyciszone. Co to znaczy?

Po pierwsze wyciszony został twój cd-key a nie konto. Zmiana konta na inne więc nie pomoże. A co oznacza wycisz mnie? Nie będziesz mógł nic mówić do nikogo będąc na kanale. Nie możesz pisać, szeptać do nikogo. Jednakże w grze możesz pisać co tylko chcesz. Najprawdopodobniej mute na cd-keya dawany jest za użycie spambotów - programów reklamujących sklepy z przedmiotami z Diablo II.
Jest szansa pozbycia się wyciszenia. Jeśli cd-key został wyciszony pierwszy raz, mute powinien zostać automatycznie usunięty po 30 dniach. Kolejne wyciszenie cd-keya nie ma już określonego czasu.
Kiedyś dostępna była możliwość wysłania forumularza do Blizzarda o przywrócenie pełnej funkcjonalności cd-keya, ale teraz formularz ten już nie istnieje.
Więcej informacji znajduje się tutaj: http://www.battle.net/info/cdkeymuting.shtml

5.
Czy mogę grać w Diablo II na pirackiej wersji?

W trybie single player oraz tcp/ip możesz. Nie jest wymagany oryginalny cd-key ani oryginalne pliki Diablo II. Jednakże jeśli chcesz grać na battle.necie, musisz mieć oryginalny cd-key (do Diablo II i ewentualnie do dodatku jeśli używasz go) oraz oryginalne, nie zmienione pliki z gry.

6.
Czym się różni otwarty battle.net (open battle.net) od zamkniętego
(closed battle.net)?

W otwartym battle.necie savy postaci przechowywane są na komputerze gracza. Powoduje to, że łatwo je edytować różnymi trainerami i edytorami. Postacie często są więc czitowane, ich atrybuty zmieniane, a przedmioty nie znajdowane w grze, tylko tworzone edytorem. Aby zabezpieczyć postacie przed czitami Blizzard stworzył tryb zamknięty battle.net. W closed battle.necie savy postaci przechowywane są na serwerze, gracz nie ma do nich dostępu. Z tego powodu nie jest możliwa ich edycja. Do gry w trybie closed battle.net wymagane jest połącznie z internetem, do gry w trybie open również, ale savy z open można wykorzystać do gry w trybie single player.

8.
Podczas gry zostaję wyrzucony do ekranu wyboru postaci i pokazuje mi się napis "kraina odłączona" lub "Na pewien czas ograniczono Ci dostęp do tej krainy - spróbuj zalogować się później"

Kraina odłączona (realm down) oznacza jedną z dwóch rzeczy. Po pierwsze serwer battle.netu może być, z różnych powodów, chwilowo bądź na dłuższy czas wyłączony.
Druga, dużo częściej spotykana styuacja, to realm down dla indywidualnego gracza. Otrzymać go można za kilka rzeczy.
Jeśli gracz zbyt często tworzy gry, to po pewnym czasie otrzymuje realm downa.
Jeśli gracz używa czitów, to bardzo prawdopodobne, że kiedyś otrzyma realm downa.
Jeśli gracz wszystko robi poprawnie, nie czituje, robi gry w dobrym odstępie czasu (około 3 minuty), to też może dostać realm downa za nic ;) .
Realm downa pozbyć można się zmieniając swój adres IP. Jeśli więc masz dynamiczny IP (dynamiczny IP ma na przykład Neostrada), to rozłącz się z internetem i połącz ponownie. Realm down powinien minąć.

9.
Ktoś używa mojego cd-keya. Co mogę zrobić?

Teoretycznie możesz skontaktować się z Blizzardem i wysłać mu pudełko z Diablo II, na którym masz naklejony cd-key. Blizzard wyłączy zajęty cd-key i przyśle ci nowy. Jednakże dotyczy się to jedynie mieszkańców Ameryki północnej. Możesz też skontaktować się z polskim dystrybutorem Diablo II - firmą CD Projekt. Jednak czy oni coś na to poradzą, nie mam pojęcia.
Praktycznie jeśli ktoś zajął ci cd-keya najlepszym wyjściem jest ciągłe zajmowanie go. Złodziej kiedyś w końcu wyłączy grę, wejdź wtedy na battle.neta i nie wychodź przez długi czas. W końcu powinno mu się znudzić i nie będzie grał na tym cd-keyu.

10.
Gdy chcę połączyć się z battle.netem otrzymuję dziwny komunikat, że cd-key jest używany przeze mnie.

Sytuacja taka ma miejsce gdy po połączeniu z battle.netem gracz rozłącza się z internetem. Serwer battle.netu nie otrzymał od gry informacji, że gracz wychodzi z battle.netu, więc sądzi, że gracz cały czas jest w grze, ma jedynie laga. Dopiero po jakimś czasie gdy gracz nie odpowiada, serwer rozumie, że gracza nie ma już na battle.necie i zwalnia odpowiedniego cd-keya.
Rozwiązaniem tego problemu jest połączenie się z battle.netem za kilka minut.

11.
Chciałbym zagrać z kolegą w Diablo II przez TCP/IP ale po wpisaniu IP kolegi, który stworzył grę, Diablo odpowiada mi, że nie ma takiej gry.

Aby grać przez TCP/IP gracz zakładający grę musi mieć zewnętrzne IP. Osoba będąca w sieci lokalnej nie ma zewnętrznego IP. Ponadto otwarty musi być port 4000 TCP. Port 4000 TCP odpowiada za grę, port 6112 TCP za połączenie z battle.netem (za sam battle.net, nie za gry na battle.necie, za to odpowiada port 4000).

12.
Gdy wpiszę /fps litery są zamazane i nic nie widać.

Kliknij prawym przyciskiem myszki na Mój Koputer, następnie wybierz właściwości. Potem wybierz Zaawansowane i kliknij na Ustawienia obok napisu Wydajność i w otwartym oknie odznacz "Wygładź krawędzie czcionek ekranowych".

13.
Gdy chcę instalować patcha, pojawiają się błędy.

Najprawdopodobniej chcesz instalować patcha na zmienioną wersję plików. Instalowanie patcha na wcześniej zainstalowane cracki pokaże różne błędy.

14.
Otrzymuję błąd "Unhandled Exception: (c0000005)". Co mam z tym zrobić?

Na 100% rozwiązania tego problemu chyba nikt nie zna ;) . Różne strony (Blizzard, CD Projekt) podają, że najlepszym sposobem na pozbycie się tego jest instalacja najnowszego patcha, uaktualnienie DirectXa, zainstalowanie najnowszych sterowników do karty graficznej i dźwiękowej, w końcu reinstalacja całego Diablo II. Jeśli to nie pomaga można skontaktować się z Blizzardem lub CD Projekt ale raczej (szczególnie w przypadku kontaktowania się z Blizzardem) na jakąś szczególną pomoc.

15.
Hasło do mojego konta nie działa, ktoś je zmienił i ukradł mi konto!

To przykre, ale na 90% jest to tylko i wyłącznie twoja wina. W przypadku kradzieży konta można zrobić tylko jedno. Jeśli podczas zakładania konta podałeś swój adres e-mail to możesz po połączeniu się z battle.netem odzyskać hasło wysyłając je na podany e-mail. Jeśli przy zakładaniu konta nie podałeś żadnego e-maila to nic więcej zrobić nie można.
Samo konto stracić mogłeś zapewne przez siebie. Wiele hacków reklamujących się jako wspaniałe programy umożliwiające kopiowanie przedmiotów, uruchamianie botów, kradzieże przedmiotów, zmiany ich właściwości, wykrywanie hacków itp. są najczęściej zwykłymi wirusami, trojanami czy keyloggerami. Po ich ściągnięciu i uruchomieniu, osoba, która go przygotowała będzie po jakimś czasie znała twoje hasło do konta.
Jak temu zaradzić? Nie ściągać podejrzanych programów, nie wchodzić na strony o hackach, nie udostępniać katalogu z grą w sieciach peer 2 peer (w ten sposób można ukraść nie tylko konto co cd-keya, są one bowiem zapisane w plikach mpq, hasło do konta nigdzie nie jest zapisane) i podchodzić ze znaczną rezerwą do nowych kolegów.

16.
Mam oryginalne Diablo II + LOD ale kiedy gram mój CD ROM często czyta płytę i hałasuje, a gra potrafi się zawieszać na kilka sekund.

Wystarczy zrobić obraz płyty i grać bez CD w napędzie. (Jak??>>patrz punkt 17)

17.
Mam oryginalne Diablo II + LOD chciałbym oszczędzać moją płytę CD czy jest możliwe granie na BN bez płyty w napędzie i czy są do tego potrzebne jakieś dodatkowe
programy?

Do gry bez płyty w napędzie nie są potrzebne żadne „3rd party” programy ani cracki wystarczy zrobić obraz płyty (tylko LOD) na dysku (w Nero, CloneCD, ja używam Alcohol 120%, który tworzy też wirtualny napęd). Wczytujemy obraz płytki do emulatora wirtualnego napędu i uruchamiamy grę (jeśli instalowaliśmy grę z płyty, a uruchamiamy z obrazu to przy pierwszym uruchomieniu może pojawiać się komunikat o braku nośnika w napędzie, ale po kilkukrotnym kliknięciu „Kontynuuj” zaskakuje i dalej już jest wszystko ok.
Uwaga!! płytka jest zabezpieczona przed kopiowaniem (moja SecuROM *new* 4.85.xx) dlatego przy robieniu obrazu płyty należy zaznaczyć odpowiednią opcję omijania zabezpieczeń w przeciwnym wypadku obraz płyty może nie działać.

18.
Otrzymuję komunikat "Unable to load function; Ft_thunk (Kernell32.dll)"

Problem występuje na systematch Windows XP, kliknij prawym przyciskiem na skrót do gry na pulpicie (albo jeśli nie masz skrótu to na pliki diablo 2.exe i game.exe), klikij na zakładkę zgodność i odznacz pole Uruchom ten program w trybie zgodności z: . To powinno pomóc.

 

 

Podziękowania

Wielkie dzięki dla wszystkich, którzy służyli mi radą podczas pisania, wielkie podziękowania dla PtaQ i Kitka, którzy udostępnili mi do wykorzystania słownik pojęć swojego autorstwa. Również wielkie thx dla Throgalla i Andzioka, którzy udostępnili mi swój słownik pojęć, gdy ten poprzedni stał się mało aktualny :P Dzięki brechowi, forumowiczowi DiabloCentrum za pomoc w wyszukiwaniu bugów :) Wielkie thx dla Ajana za zbiór najczęściej zadawanych pytań i tekst dla początkujących :) Dzięki wszystkim anonimowym wikipedystom, za tekst o Diablo II. Ogromne thx dla wsystkich nubów z pcl i dc, a także dla reszty nubów. A także dla ich dziewczyn i sióstr (pozdro Macioch!).
I Sisiowi za tekst, że "ma szacunek ludzi ulicy". I dzięki Blizzardowi za świetną grę :)

Zgłoś błąd.Feniks z Popiołów - czekamy...
Niniejsza strona jest częścią Wortalu Phoenix, znajdującego się aktualnie w stanie hibernacji. Kliknij na powyższy link by dowiedzieć się więcej.
Vgroup portfolio, agencja interaktywna - tworzenie portali internetowych, stron www, sklepow, CMS oraz grafiki  web 2.0
© 2002-2014 Imperium Diablo • Wszystko o grach Diablo 3, Diablo 2 i Diablo 1. All trademarks referenced herein are the properties of their respective owners. All rights reserved.