diablo 3

Wywiad z Richardem A. Knaakiem, autorem kilku książek o tematyce Diablo

Ostatnia modyfikacja: 08.09.2007. Utworzono: 24.08.2007

Wywiad z Richardem A. Knaakiem, autorem książek o tematyce gier Blizzarda, m.in. sześciu książek, których akcja osadzona została w świecie Diablo. Ich opis znajdziecie u nas w dziale Książki. Wywiad ukazał się w zagranicznym serwisie BlizzPlanet i został przeprowadzony w formie konferencji na IRC'u. Poniżej macie przetłumaczoną przez Ajantisa część dotyczącą Diablo. Oryginalny wywiad w języku angielskim znajdziecie pod tym adresem: http://www.blizzplanet.com/content/601/Deathshade|EU - Zapraszamy na wywiad z Richardem A. Knaakiem. Medievaldragon z BlizzPlanet zada mu kilka pytań, po czym inni będą mieli okazję porozmawiać z Richardem.


Medievaldragon - Witaj Richard. Nie tak dawno temu napisałeś książkę Diablo: The Moon of the Spider, gdzie głównym bohaterem jest nekromanta Zayl. Ci, którzy książkę już przeczytali chcieliby zapewne dowiedzieć się, czy Diablo: The Sin War bezpośrednio łączy się z wydarzeniami z poprzedniej ksiązki.

Knaak - Akcja Sin War dzieje się o wiele wcześniej, ale wydarzenia tam opisane prowadzą w ten czy inny sposób do wydarzeń z Diablo.

Medievaldragon - Jaka postać z Diablo: Moon of the Spider znajdzie się w Diablo: The Sin War, Birthright?

Knaak - Ponieważ ze wszystkimi wydarzeniami powiązane są tam demony, zobaczymy naszego przyjaciela Astrogha, chociaż zanim wyjawił swoje ambicje. Jest tylko jednym z zagrożeń.

Medievaldragon - Kim są główni bohaterowie Diablo: The Sin War i co możesz nam o nich powiedzieć?

Knaak - Uldyssian jest centralną postacią. To rolnik, który stracił większość swojej rodziny. Jest pionkiem wybranym do późniejszych przejść w Sanktuarium. Mendeln jest jego bratem i posiada osobną ścieżkę, którą musi kroczyć. Jest także łowca Achilios i Serenthia, obydwoje okażą się dosyć istotni.

Medievaldragon - Dlaczego Blizzard, a co za tym idzie, Chris Metzen i/lub ty zdecydowaliście się wydać trylogię Sin War, czyli wydarzeń tak dawnych, tak późno? I dlaczego nie rozpoczęliście opisując Great Conflict, który występuje przecież wcześniej w historii Diablo?

Knaak - To zwrotny moment dla ludzi. Zostali oni wplątani w konflikt pomiędzy dwoma stronami. To historia ludzi i późniejsze wydarzenia są wynikiem ich decyzji. To podstawa tego, co przychodzi później.

Medievaldragon - Czy Diablo: The Sin War, Birthright wyjawi jakieś informacje o pochodzeniu Sanktuarium i człowieka? Jeśli tak, czy dowiemy się więcej w nadchodzących książkach?

Knaak - We wszystkich tomach znajdą się informacje o ich pochodzeniu.

Medievaldragon - Jak podaje książka, istnienie Sanktuarium było utrzymywane w tajemnicy przed Wysokimi Niebiosami. Jednakże to Kamień Świata jest fizycznym łącznikiem Niebios z Sanktuarium. To może nieco zmylić czytelników. Muszę więc zapytać, czy stworzenie Kamienia Świata pojawi sie w którejś z części trylogii? Lub może został on zbudowany po wydarzeniach z The Sin War.

Knaak - Stworzenie Kamienia nie będzie przedstawione, gdyż to, jak podają materiały Blizzarda, miało miejsce na początku istnienia Sanktuarium, ale coś zobaczymy. Musimy zobaczyć. Później dowiemy się więcej o tym wydarzeniu, szczególnie w drugim tomie.

Medievaldragon - Moją uwagę przykuł fakt, że Birthright wydaje się odkrywać pochodzenie pierwszych klas. Chociaż ciągle nie jestem pewien czy Uldyssiana można nazywać barbarzyńcą. Jego brat z kolei przedstawia się jaśniej w miarę postępu historii. Czy jakieś inne klasy z Diablo przewiną się przez trylogię?

Knaak - Nie nazwałbym Uldyssiana barbarzyńcą, o nie. Jest czymś znacznie oddalonym od tego. Mendeln będzie o wiele bardziej rozpoznawalną postacią. Klasy Diablo rozwiną się bardziej po trylogii, ale na pewno w książkach znajdą się pewne wskazówki, tak sądzę.

Medievaldragon - Czym jest tajemniczy kamień, który znajdują Mendeln i Achilios? Jeśli nie możesz teraz odpowiedzieć, to czy dowiemy się tego w późniejszych książkach?

Knaak - Kamień jest powiązany z historią Mendelna, ale te rzeczy będą opisane w drugiej części.

Medievaldragon - Mam nadzieję, że nie wyjawiam zbyt wielu informacji, ale naprawdę muszę o to zapytać. Blizzard wprowadził nowego potwora, Lilith w patchu 1.11 do Diablo II.
Czy to ta sama Lilith, wspomniana w Birthright? Możesz nam opowiedzieć coś o jej historii w czasie trylogii? Postać wydaje się dosyć istotna w The Sin War.


Knaak - Sądzę, że jest, chociaż będzie nieco inna, niż w grze. Niemniej jednak jej rola w całej trylogii jest znaczna. Z całą pewnością interesująca postać.

Medievaldragon - Jak dużo zawartości książki jest twojego autorstwa, i w jaki sposób Chris Metzen związany jest z kanonem trylogii Diablo: The Sin War? Czy sądzisz, że rozgałęzienia historii w tej książce będą miały jakiś wpływ na Diablo 3?

Knaak - To współpraca wyłącznie między mną, a Chrisem/Blizzardem. Każda opisana informacja jest przedstawiona przez niego i inne tamtejsze osoby. Historie będą należały do kanonu i zmieniały poprzednio prezentowane informacje. Wątki książki będą użyte w przyszłych projektach... i nie zwykłem bynajmniej pisać o grach martwych :) .

Medievaldragon - Pozostałe osoby będą za chwilę miały szansę zadać ci kilka pytań. Jednak wcześniej chciałbym się dowiedzieć jeszcze jednej rzeczy. Czy zobaczymy w trylogii Rathmę, archanioła Tyraela i Izuala?

Knaak - Tak, i wiele więcej.

AdiTT (Phrozen Keep) - Właściwie jedno z pytań prawie pokrywa się z tym, które chciałem zadać - fabuła trylogii. To dobrze znana historia w świecie gier komputerowych. Czy musiałeś coś dodać lub usunąć, aby świat Diablo był bardziej kompletny?

Knaak - Zmieniliśmy, co musiało być zmienione aby gra poprawnie się rozwijała. Nie chcieliśmy zmieniać niczego dla samej zmiany. Taka historia chyba bardziej spodoba się czytelnikom.

Rumda - Troszkę nie na temat, ale który ze światów Blizzarda podoba ci się najbardziej?

Knaak - Lubię oba z kilku powodów. Podoba mi się epicka atmosfera Warcrafta i mroczny i tajemniczy element w serii Diablo.

Deathshade|EU - Czy pisząc książkę, której historia posiada już początek i zakończenie nie czujesz się w jakiś sposób ograniczony? Nie czujesz, że musisz podążać z góry wytyczoną ścieżką?

Knaak - Raczej nie. Pomiędzy początkiem i końcem historii jest wiele interesujących wydarzeń, które można opisać.

AdiTT (Phrozen Keep) - Czy praca nad trylogią zainspirowała cię do stworzenia nowego świata?

Knaak - Trylogia inspirowała, ale do czego, czas pokaże. Na tym między innymi polega zabawa.

Deathshade|EU - Więc... Diablo 3?

Knaak - Nie piszę dla martwego świata... Tylko dla świata z martwymi, ale wystarczy tych rozmów!

AdiTT (Phrozen Keep) - Chciałbyś "zobaczyć" ekranizacje swoich książek na wielkim ekranie? Napisałbyś do takiego filmu scenariusz?

Knaak - Bardzo dobry pomysł. Na pewno przyjemnością byłoby dla mnie opracowanie scenariusza. Dla was nie?

G-WiZ- - Czytałem trzecią książkę o Diablo - Moon of the Spider (o mieście Ureh), doskonała rzecz, chciałem podziękować za napisanie jej. Czuję, jak moja wyobraźnia kwitnie po takiej porcji literatury. Dalej Zayl!

Knaak - Zayl jest zabawny, ale zapewne posiadać będzie sporą kontynuację. Blizzard już opracowuje dla niego nowe plany...

AdiTT (Phrozen Keep) - Dzięki za wspaniałą pracę! :)

Knaak - Dzięki za czytanie!

AcidReign - W jaki sposób dobierasz imiona postaci do swoich książek? Większość z nich jest raczej wyjątkowa i wymyślenie ich musiało być chyba trudne.

Knaak - Wiąże się to z ogólną dyskusją i analizowaniem starożytnych imion oraz innych imion używanych w grach. Ale to zawsze trudna część tworzenia fabuły, wierzcie mi.

Rathi (WCRadio) - Czy ta książka przeznaczona jest dla każdego czytelnika zainteresowanego historią Diablo, czy też poleciłbyś rozpoczynającym swoją przygodę z Diablo inną książkę?

Knaak - The Sin War to dobry początek dla tych, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej o przyszłości świata, ale dla tych, którzy chcieliby poczuć atmosferę Diablo, polecałbym wcześniejsze książki (szczególnie Dziedzictwo Krwi oraz Królestwo Cienia).

Rumda - Która z opisanych przez ciebie postaci jest twoją ulubioną?

Knaak - W Warcrafcie Krasus. W Diablo Zayl i... Humbart.

Rathi (WCRadio) - Jakieś informacje o Diablo 3? Zostałeś może poproszony o napisanie dalszej fabuły? Możemy się czegoś spodziewać?

Knaak - Wydarzenia z The Sin War są istotne, tak jak wspomniałem, dla przyszłości. Wiem, że Blizzardowi bardzo zależy aby jego fani byli zadowoleni.

Rathi (WCRadio) - Wiem, że to nie bardzo twoja "działka", ale czy zobaczymy więcej artworków, najlepiej w niższej cenie, jak na przykład plakaty oparte na serii Diablo?

Knaak - Też bym tego chciał, zapytam ich.

Zgłoś błąd.Feniks z Popiołów - czekamy...
Niniejsza strona jest częścią Wortalu Phoenix, znajdującego się aktualnie w stanie hibernacji. Kliknij na powyższy link by dowiedzieć się więcej.
Vgroup portfolio, agencja interaktywna - tworzenie portali internetowych, stron www, sklepow, CMS oraz grafiki  web 2.0
© 2002-2014 Imperium Diablo • Wszystko o grach Diablo 3, Diablo 2 i Diablo 1. All trademarks referenced herein are the properties of their respective owners. All rights reserved.