..:: Forum Imperium Diablo ::..
Oficjalne Forum Dyskusyjne Serwisu Imperium Diablo

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Sytuacja Imperium Diablo i plany Anubina
Autor Wiadomość
Anubin 

Grafik 3D

Konto na BN: anubin#2524
Klan: Komturia Zachodniej Marchii
Konto na IDR: anubin
Wysłany: 2018-11-16, 07:34   Sytuacja Imperium Diablo i plany Anubina

W tym poście w jak największym skrócie postaram się omówić kwestie serwisu i fanpage'a Imperium Diablo.

Anubin i Imperium Diablo

Serwis (strona)

"You have done well, Horadrim. Your service here is finished. You should..."

Dłużej już nie będę interesować się serwisem, jego wsparciem, ani jego rozwojem. Moje posty nie będą też pojawiać się na forum. Darzę Imperium Diablo ogromnym sentymentem i mogę pomóc w ewentualnym przywróceniu serwisu do świetności, ale nie zamierzam ciągnąć tego tematu sam. Moja misja tutaj zakończyła się.

- Dla uczciwości serwis pod względem technicznym utrzymuje Doltnit udostępniając do hostowania własny serwer. Niestety nie udało mi się z nim nawiązać ostatnio kontaktur.
- Poza utrzymywaniem serwera, nikt z ekipy się nią (stroną) nie interesuje od lat
- Oznacza to, że od lat "Redakcję" stanowi jedna osoba - Ja, Anubin.
- W kwestii merytorycznej sam podtrzymywałem ten serwis przez bardzo długo
- Aktualnie nie jestem w stanie nawet dodać newsa, awaria CMS
- CMS to technologia zamierzchłych czasów. Jest irytujący, nieintuicyjny, wiele rzeczy w nim nie działa, na wiele rzeczy po prostu nie pozwala
- Strona to technologia zeszłych czasów. Nie mówię tu o fajerwerkach wizualnych, gdyż w przypadku tego typu serwisów prostota jest ważna.
- Strona wymaga pchnięcia w przyszłość i nowych technologii by mieć jakiekolwiek szanse ponownego zaistnienia. Wymaga to jednak nowego CMS, szaty graficznej i moim zdaniem silnego nastawienie na najnowsze edycje Diablo, włącznie z nadchodzącym Diablo na telefony. Nie zamierzam wspierać Mobilnego Diablo, ani samemu ogarnąć wszystkich kwestii związanych z Diablo 3
- Nowa strona wymagałaby wreszcie zawarcia współpracy z Blizzardem. Aktualny serwis świetnie sprawdza się jako archiwum dlatego stworzenie nowego odseparowanego serwisu to klucz, by niebiescy się nami zainteresowali. (Wyzbycie się piętna serwisu udostępniającego mody itp.)
- Było kilka prób zwerbowania kogoś do Redakcji, ale kończyły się one niepowodzeniem.
- Nic z tego nie mam, nawet satysfakcji, gdyż serwis w aktualnym stanie ludzie odwiedzają zdecydowanie nie dla newsów, ani artykułów.
- Blizzard nigdy nie chciał nas wspierać - a przez to, że ja wspieram Imperium - trudno też było zabiegać o wsparcie Blizzarda dla mnie
- Serwisu nie wspiera również żaden sponsor.
- Raz przy okazji konkursu zorganizowanego z własnych zasobów wsparł mnie anonimowy darczyńca. Wsparcie zwróciło koszty (nieprzekraczające 50zł) organizacji konkursu. Dziękuję darczyńcy za wsparcie jeśli to czyta.
- Imperium Diablo postrzegane jest jako Redakcja, pomimo prowadzenia go tylko przeze mnie.
- Imperium Diablo, oraz Imperium Diablo Realm rozdzieliły się i stały osobnymi tworami. Chcę, aby mój twór również był oddzielny i identyfikowany z moją osobą. Będę kładł więc silny nacisk na to, aby szczególnie fanpage kojarzył się z nickiem "Anubin"

Fanpage (Facebook)

- Dostęp do fanpage dostałem po tym, gdy Haxite zrezygnował z jego prowadzenia
- Stworzył on podstawę do bazy odbiorców, natomiast od 20.08.2014 prowadzę go samotnie, przez 4 lata
- Haxite nadal ma rolę redaktora i może pisać posty.
- Obecna baza fanów osiągnięta została bez pomocy wymuszania lajków (Konkursy typu "polub, skomentuj, udostępnij). Przyciąganych jest wiele rozsądnych ludzi ceniących jakość materiałów. (Użytkownicy Imperium Diablo - jesteście świetni! Dziękuję Wam!)
- W związku z powyższym traktuję ten Fanpage jako swoją własność, bo tak naprawdę jest on moją własnością. Informuję więc, że przejmuję nad nim pełną władzę.
- Na fanpageu planuję skupić się na klasycznych odsłonach serii, bez wsparcia dla Mobilnego Diablo.
- Chcę, aby Fanpage był identyfikowany z moją osobą. I będę silnie pracować nad osobistą identyfikacją.
- Myślę nad kilkoma rozwiązaniami:
1. Pozostawienie Imperium Diablo bez zmian -> śmierć fanpage, lub dalsza moja aktywność.
2. Pozostawienie Imperium Diablo z drobnym wsparciem -> Stworzenie własnego Fanpage i integracja tych stron, gdzie ID będzie jedynie bazą do "Repostu".
3. Dodanie do nazwy czegoś w stylu Imperium Diablo | Anubin by lepiej identyfikować fanpage z moją osobą.
4. Całkowity rebranding Fanpagea -> Ostateczna śmierć Imperium Diablo.

Tutaj tak naprawdę decyzja należy do mnie. Zapytam też o zdanie na pewno użytkowniku Fanpage'a

- Możliwe, że w przyszłości będę szukał sposobu zaistnienia na YouTube, lub streamach. Wszystkie te oraz ewentualnie inne rozwijane inicjatywy będą pod moim własnym nickiem. I to jest oczywista oczywistość.
- Cokolwiek stanie się z Imperium Diablo - wszystkie moje przyszłe posty będą wyraźnie oznaczane moim nickiem, a efekty mojej pracy typu Memy i inne grafiki będą okazjonalnie oznaczane "znakiem wodnym"

Chcę dostarczać fanom dobrego jakościowo materiału i w związku z tym chcę, aby każdy wiedział, że siłą napędową jest tutaj Anubin. Anubin, który w tym momencie jest dosłownie równoznaczny z Imperium Diablo. Promowanie i utrzymywanie fanpagea w pojedynkę w pojedynkę, tym bardziej, że jest to sentymentalne dla mnie Imperium Diablo to OGROMNE brzemię i niestety od bardzo dawna czuję, że jestem nie tylko niedoceniony, ale również niezauważony, co jest dla mnie bardzo przykre i nieadekwatne do pracy jaką wkładam w swoją działalność.

Przy okazji, zwracam się również do Was, użytkownicy. Na ten moment Imperium Diablo pozostaje bez żadnych zmian w nazwie. Jeśli macie jakieś pomysły i propozycje co mogłoby się tutaj pojawiać - to chętnie Was wysłucham. Anubin, a co za tym idzie Imperium Diablo jest jednym z niewielu miejsc, gdzie materiały nadal są przygotowywane zupełnie za darmo od fana, dla fanów. Ja mogę obiecać tylko kilka rzeczy...

Nadal będę obserwować przyszłość gier z serii Diablo, która wydaje mi się aktualnie niepewna. Nadal będę gdzieś obok jeśli chodzi o serwis i stronę - może kiedyś będę w stanie pomóc. Nadal będę się zajmować fanpagiem - chociaż możliwe, że z trochę mniejsza aktywnością. Przede wszystkim będę poszukiwać alternatywnych dróg, którymi mogę podążyć - mam wiele pomysłów i równie wiele z nich może się zmienić.

Cokolwiek się jednak stanie - Dziękuję Wam, że jesteście ze mną.

Anubin.

Kalisz 
Prince of Retardia

Konto na BN: ---
Klan: ---
Konto na IDR: zapomniałem :/
Wysłany: 2018-11-16, 10:09   

No king rules forever my son.

F.

Ajantis 
Emerytowany Moderator

Klan: War Masters
Wysłany: 2018-11-16, 13:26   

Kilka kwestii, które według mnie wymagają poruszenia:

1. Wielki, kolosalny szacunek dla Anubina za cały trud włożony w utrzymanie i rozwój Imperium Diablo. Bardzo trudno jest pracować nad tworem, który boryka się z tak dużymi problemami, a mimo to Anubin cały czas brał w tym udział. Jeszcze gorszym jest fakt, że ID nigdy nie miało oficjalnego wsparcia Blizzarda, co uważam za olbrzymie nieporozumienie i skandal. Brak takiego wsparcia skutecznie wiązał ręce ID i uniemożliwiał dalszy rozwój. Sam wspominam, jak Anubin wygrał jakiś upominek na premierze RoSa i nie zachował go dla siebie, ale przeznaczył na konkurs na ID. Wielki szacunek za całokształt pracy.

2. ID technicznie jest mocno zacofaną stroną, a to na pewno nie pomogło. Nowy szef będzie musiał poważnie wziąć się za ogarnięcie tego tematu, w obecnej formie serwisowi niestety nie wróżę świetlanej przyszłości. Brak responsywności, stary system forum, brak obsługi https, wolny serwer forum itp.

3. Nikt nie odwiedza ID dla newsów, bo newsów nie ma, a newsów nie ma, bo nie ma chęci ich dodawania, bo strona ma mało wyświetleń... I sprawa się zapętla.

4. Kwestia fanpage - moim zdaniem pozostawienie go nadal jako "Imperium Diablo" jest bez sensu. Zarówno fanpage, jak i zawartość rzetelnie prowadzonego serwisu powinna być jak najbardziej obiektywna. Od jakiegoś czasu Twoje posty przesycone są nienawiścią do Blizzarda i Diablo Immortal i o ile oczywiście masz prawo mieć swoje zdanie, to tak być nie może jeśli w jakikolwiek sposób reprezentujesz tymi wypowiedziami ID. Jeśli cały fanpage to w zasadzie Twoje dziecko, to masz do niego prawa, ale nie pod nazwą "Imperium Diablo" ani sztucznych tworów w stylu "Imperium Diablo | Anubin".
Moim zdaniem jedynym sensownym rozwiązaniem jest przejęcie fanpage, rebranding i pozbycie się nawiązań do ID, co da Ci całkowitą swobodę w publlikowaniu treści, a jednocześnie zapewni sporą bazę czytelników. Wspomnij gdzieś, że fanpage kiedyś był częścią ID, ale nie ciągnij tego tematu dalej.

5. Rozumiem, że masz dość ID, ale wydaje mi się, że ostatnią Twoją decyją jest godne opuszczenie okrętu, którym dowodziłeś. Nie uciekaj, zostawiając za sobą dymiące zgliszcza, ale postaraj się pomóc ewentualnym nowym właścicielom w przejściu interesu. Jesteś póki co szefem ID i wydaje mi się, że nie byłoby w porządku, gdybyś zostawił stronę "tak jak jest", bez żadnego wsparcia na start.

6. ID to duży projekt, jeśli ktoś ma go przejąć, to musi znać wiele szczegółów, np:
- jak wygląda sprawa własności ID? Do kogo należy serwis od strony prawnej? Czy osoba, która przejmie stronę będzie jej właścicielem, czy tylko kimś w rodzaju redaktora naczelnego?
- kwestie techniczne - ile miejsca zajmuje strona na serwerze? Ile miejsca zajmuje baza danych? Jaki ruch generuje strona? Ile ma wyświetleń?
- szczegóły wykorzystywanego CMSa - z tego co wiem, to jest to autorski projekt chyba Śliwy? Te kwestie są istotne z punktu widzenia zmiany CMSa na inny.
- nie bez znaczenia jest wyjaśnienie przyczyn braku wsparcia Blizzarda, wiemy dobrze, że Blizz nie chciał wspierać ID nie "bo tak", tylko były konkretne powody i zastrzeżenia. Nowy właściciel powinien je znać.
- wyjaśnienie zawiłości pomiędzy ID i ID Realm. Myślę, że osoba, która przejmie po Tobie schedę chciałaby dobrze znać historię utworzenia ID, Waszej współpracy itp.

7. Jeśli zrobi się dużo szumu wokół Twojego odejśćia z ID i możliwości przejęcia strony przez inną osobę, to mogą się zdarzyć oszołomy, które nie będą zdawaly sobie sprawy z dziedzictwa tej strony, postaraj się pilnować, żeby nie oddać ID w ręce jakiegoś szczawika, któremu strona znudzi się po tygodniu.
No i jedna osoba i tak tego nie uciągnie. Pamiętasz jak próbowaliśmy z Jancem i Bruttallusem odpalić nową stronę o Diablo? Cztery ogarnięte osoby, a i tak nie wyszło :)

8. Jeśli chcesz zacząć działalność na YT/Twitchu, to trzymam mocno kciuki i bardzo chętnie nagram coś z Tobą jeśli będziesz miał ochotę :)

Anubin 

Grafik 3D

Wysłany: 2018-11-16, 15:46   

1. To już pisałem na fejsie. Dziękuję za uznanie. Nic więcej nie potrafię z siebie wydobyć...

2. Otóż to.

3. Też prawda. Ale dużo osób traktuje też tą stronę jako bazę danych głównie na temat Diablo 2. Jest tu od groma przydatnych informacji. Większość ludzi ma zakładki jak już do strategii i temów, niż do newsów.

4. Czy są przepełnione nienawiścią? No może na początku zareagowałem bardzo negatywnie. Teraz nieco się ogarnąłem, ale nadal czuję rozczarowanie. Bycie obiektywnym bywa trudne, szczególnie kiedy przemawiają emocje - a ja lubię mieć własne zdanie... No i właśnie tu jest sedno sprawy, czyli to, co zawsze było brzemieniem. Fakt, że Anubin to jedno, a Imperium Diablo to drugie - dzieło zbiorowe tworzone przez wiele osób przez wiele lat wstecz przede mną, czego nigdy nie negowałem.

5. Jeśli któregoś dnia pojawi się ktoś, kto wyciągnie do ID rękę - postaram się pomóc. Ale za mocno znam pewne realia. Jak ktoś przyjdzie za 2, albo 3 lata to...trudno by mi było okazywać wsparcie.

6.
- tego to ja nawet sam nie wiem. Ja tutaj właśnie pełniłem rolę Redaktora Naczelnego. Nigdy nie miałem ID "na własność"
- To wie Doltnit - on tutaj technicznie zajmuje się serwerem, ale nie udało mi się z nim skontaktować.
- to jakiś autorski projekt. Nie pamiętam kogo.
- Sprawa jest prosta - dział download z modyfikacjami, blizzardowi też nie podobają się programy ingerujące w grze - więc maphacki (nawet do starych wersji), albo HeroEditory również powinny zostać usunięte.
- ID Realm zawsze chciał żyć swoim życiem. Nigdy nie angażowałem się w tą współprace i nie zależało mi, żeby wiedzieć coś na ten temat.

6. Początki bedą na pewno niezmiernie amatorskie i robione bardziej dla "funu" niż na poważnie, no ale kto wie. Stream z Hellfire ma mi udzielić odpowiedzi na kilka pytań.

Ajantis 
Emerytowany Moderator

Wysłany: 2018-11-16, 21:21   

Niestety z mojej strony obecnie gra nie jest możliwa (mam przy sobie tylko dosyć słabego lapka, komputer stacjonarny został w drugim mieszkaniu) i ta sytuacja zmieni się dopiero zapewne za jakiś miesiąc. Ale postaram się pomóc jak tylko będę potrafił :)

Co do tych kilku podpunktów, to obawiam się, że nikt sensowny nie będzie chciał przejąć schedy po Tobie jeśli ID nie będzie jego pełną własnością. Spójrzmy prawdzie w oczy - jeśli ktoś będzie wkładał w tą stronę swój czas i zapewne też pieniądze, to nie tylko po to, żeby altruistycznie dostarczyć społeczności informacje. Będzie chciał coś z tego mieć, np. szmal z reklam. Masz jakiś kontakt z Przemem? Masz możliwość ustalenia tego stanu prawnego strony? To kluczowa sprawa.

Jesteś w stanie określić popularność tych kontrowersyjnych działów? Ile jest pobrań tych modów/hacków w stosunku do ogólnych wyświetleń strony?

Nizari 
Beyonder

Wysłany: 2018-11-18, 15:43   

Zabawne jest to, że blizzard oficjalnie wspiera mody do diablo 2. Nie wspiera hacków takich jak maphack czy niektórych ingerencji w kod gry, np takich, które dają możliwość manipulowania minimapą.
Przykładem Phrozen Keep, wiecie, że swego czasu stałymi bywalcami kanału irca tej strony byli pracownicy Blizzard North, tacy jak David Brevik czy Peter Hu, twórca patcha 1.10f? Hu pytał o bardzo dużo porad i sugestii które wdrożył, właściwie 1.10f było jego własną modyfikacją D2.

Co do upadku Imperium, miałbym w tej kwestii nieco do powiedzenia, ale nie zamierzam się wypowiadać.
Nizari#2580

Anubin 

Grafik 3D

Wysłany: 2018-11-18, 16:50   

Możesz napisać do mnie PW jeśli masz na myśli coś, co może chciałbyś powiedzieć, ale niekoniecznie publicznie ;) )chociaż PW aktualnie chyba niezbyt działa...) ale zawsze jest mail.

W kwestii modów - Oficjalnego wsparcia nie ma i nigdy nie było. Ba - wersje 1.14 mają nawet zmienioną strukturę plików, aby trudniej je było modować.

Mody były jedną z przeszkód do przebudowy ID. Z tego co wiem (brak wsparcia modów przez Blizzard), to jest decyzja wydana z samej góry -- i nikt z tych, którzy diablo się zajmowali nie miał na to żadnego wpływu.

Ajantis 
Emerytowany Moderator

Wysłany: 2018-11-18, 18:47   

OK, ale kluczowa sprawa to obecny stan modów i hacków na ID. Czy te podstrony nadal cieszą się dużą popularnością? Może warto zastanowić się nad usunięciem ich jeśli nie stanowią podstawę wyświetleń strony, a jednocześnie spowodowałoby to rozpoczęcie współpracy z Blizzem i spore profity płynące z tego tytułu.

Anubin 

Grafik 3D

Wysłany: 2018-11-18, 19:10   

Czy profity ze współpracy z Blizzardem by były spore, w to śmiałbym wątpić - na pewno z początku Blizzard może by chciał się pokazać, ale potem by było już trudniej.

Nizari 
Beyonder

Wysłany: 2018-11-18, 19:23   

Cytat:
Kingpin Dziś o 19:12
you can tell them that phrozen keep have had support from blizzard all years
we have had blizzard employers on our site under hidden names

Nizari Dziś o 19:12
I told them that already, the staff doesnt believe me

Kingpin Dziś o 19:12
they support it for sure

Nizari Dziś o 19:12
their main 2 arguments are:
1. blizzard did 1.14 to kill modmaking
2. blizzard refused to officially support their site because they (as a site) supported modmaking - they say that was an official response from blizzard like 12+ years ago(edytowane)

Kingpin Dziś o 19:13
tell them this, they support mods for single/open bnet
but they dont support modding for private servers
single/tcp-ip/open bnet
even if they do play on private server themself
i.e mxl

Nizari Dziś o 19:14
added 1. and 2. arguments

Kingpin Dziś o 19:14
thats impossible responce, then they did somethings wrong
we had official support from blizzard

Nizari Dziś o 19:14
I think the same as you(edytowane)

Kingpin Dziś o 19:14
we had interviews with blizzard north
they wouldnt care have interviews with us if they thought it was wrong
they was indeed happy with the modders
because that extended lifespam of their game

To, co napisał Kingpin (powinniście wiedzieć kto to, miał dostęp do Diablo Immortal 4 miesiące temu jako aktualny właściciel Phrozen Keepa) to szczera prawda. Blizzard nie popiera prywatnych serwerów ani modów na nich. Popiera natomiast i to bardzo mody na open battle.net, który między innymi po to istnieje, oraz te na single player.
Nizari#2580

Anubin 

Grafik 3D

Wysłany: 2018-11-18, 19:44   

Wiadomość otrzymana w 2011r przez Przema od Community Managera Blizzarda, nie pamiętam kto był naszym CMem w tamtym okresie.
Cytat:

Cześć,

Ilość włożonej pracy w tworzenie Waszej strony, materiałów i wspieranie społeczności uniwersum Diablo naprawdę wzbudza szacunek.

Niestety jakiekolwiek mody (także te nieszkodliwe) i najróżniejszej maści cheaty (niezależnie, czy do singla, czy też multi) są niedozwolone i łamią nasze zasady użytkowania (Terms of Use). Ponieważ posiadacie pliki zaliczane do tej kategorii, nie będziemy mogli wziąć Waszej strony pod uwagę przy okazji różnego rodzaju promocji i oficjalnego wsparcia, dopóki nie zostaną one w całości usunięte z zawartości strony. Zdajemy sobie sprawę, że uzbieranie tej biblioteki wymagało wiele pracy, ale nie możemy zaproponować innego wyjścia.

Pozdrawiamy,
Zespół Community

W takim samym tonie Wypowiadał się również Wuluxar gdy rozmawiałem z nim kilka razy prywatnie - niestety były to rozmowy na Skypie, więc obawiam się, że jakiekolwiek archiwa rozmów bedą dla mnie nie do odzyskania.

Wynika z tego, że Blizzard sam w sobie ma nie jasne podejście do Modów. Ja tylko powtarzam to, co czytałem i o czym sam rozmawiałem z Wuluxarem.

Nizari 
Beyonder

Wysłany: 2018-11-18, 20:34   

Przetłumaczyłem i wkleiłem mu to, co napisał Wuluxar do Przema.

Cytat:
Kingpin Dziś o 20:30
thats weird
who from blizzard did write that?

Nizari Dziś o 20:31
Wuluxar, as I said
Polish community manager

Kingpin Dziś o 20:31
ok, so not official from blizzard then just a community manager

Nizari Dziś o 20:32
just? :thinking:
thought this may be threaten as 'official'

Kingpin Dziś o 20:32
in this case yes as its local

Kingpin Dziś o 20:33
there is cases where non us community managers say one thing, while official they say different

Kingpin Dziś o 20:34
if the site remove all mods, what would site offer that is different to let say diablofans?

Nizari Dziś o 20:36
good question, good question
I have no idea
anyway the site is dead since 2+ years

Kingpin Dziś o 20:36
yeah, ask them what they want the site to become

PS. Próbuje pomóc.
Nizari#2580

Ajantis 
Emerytowany Moderator

Wysłany: 2018-11-18, 20:40   

Wydaje mi się, że po to istnieje funkcja polskiego CMa, żeby on podejmował takie decyzje.

No i czy Phrozen Keep cały czas jest wspierane przez Blizza? Wywiad z ekipą Blizzard North mógł odbyć się w 2003 roku. Może też mieć znaczenie skala przedsięwzięcia. Phrozen Keep jest stroną, która jest rozpoznawana przez całą ogólnoświatową społeczność gry, ID to "jakaś tam lokalna polska strona"...

Anubin 

Grafik 3D

Wysłany: 2018-11-18, 21:22   

Wuluxar pisał do mnie, wtedy (za czasów Przema) chyba był CMem ktoś od StarCrafta ;) Ale to już mniejsza kto to był

Postaram się coś jeszcze znaleźć na ten temat - Wuluxar kiedyś mi podsyłał wzór umowy do podpisania z Blizzardem.

Co do reszty - myślę podobnie jak Ajantis.

BTW. podobną sytuację miał jakiś czeski portal i oni właśnie załatwili sprawę dzieląc serwis na osobne instancje.

Ajantis 
Emerytowany Moderator

Wysłany: 2018-11-19, 23:27   

Obecny polski CM stwierdził, że od dłuższego czasu nie istnieje już program oficjalnych serwisów fanowskich.

Współpraca serwisów z Blizzem może polegać np. na promocji na FB, Twitterze, no i zapewne też na podrzuceniu jakichś fantów na rozdanie czytelnikom/widzom.

Gdy zapytałem o mody, dowiedziałem się (chociaż dosyć nieoficjalnie), że problemem są mody działające na Battle.necie. Być może babeczka trochę źle mnie zrozumiała (może miała na myśli "mody" w stylu MH), ale wydaje się, że singleplayerowe mody są OK. Cziterów zapewne nigdy Blizz popierać nie będzie, nawet na singlu.

Odpowiedz do tematu