diablo 3

Diablo 2 - Wydano patch 1.14 dla Diablo 2 - Lord of Destruction

Dodał: Anubin, 11.03.2016 10:36, Kategoria: Diablo 2Dziś mamy niespodziewaną wiadomość dla wszystkich wielbicieli Diablo 2. Otóż klasyczna "dwójka" dorobiła się kolejnej aktualizacji oznaczonej numerkiem 1.14a. Niestety nie wnosi ona żadnych zmian w rozgrywce. Poprawiono kilka aspektów związanych z kompatybilnością gry na nowszych komputerach i rozpoczęto prace nad ulepszonym systemem wykrywania cheatów. Więcej informacji, oraz moje spostrzeżenia na temat patcha, znajdziecie w rozwinięciu newsa.

Uwaga: w swoich rozważaniach biorę pod uwagę jedynie pełne patche (oznaczone numerkami) i ignoruję pośrednie aktualizacje oznaczone literkami.

Na początku przypomnę, iż Diablo 2 nie było aktualizowane aż od 7 lat. Przy okazji ostatni patch, który znacznie urozmaicał rozgrywkę, opublikowany został 1 sierpnia 2005r. Zacznijmy więc od niego.

 • Patch 1.11 o którym więcej możecie poczytać [tutaj] oprócz tego, ze naprawiał kilka błędów, wniósł do gry kilka nowych, klasowych słów runicznych (ich ilość była znacznie mniejsza niż w patchu 1.10) udostępniał graczom również to, za co Diablo 2 kochane jest do dzisiaj. Chodzi tutaj oczywiście o "Uber Tristram", czyli specjalny ukryty quest, mozliwy do wykonania wyłącznie dla najbardziej doświadczonych graczy. Tak jak napisałem, była to ostatnia łatka, która wnosiła do gry, tak zaawansowaną nowość. Kolejnym patchem był wydany 3 lata później:


 • Patch 1.12, który zasłynął głownie z 3 rzeczy. Pierwszą był fakt,że nareszcie, po 7 latach od premiery, w Diablo II - Lord of Destruction można było pograć bez płyty, nie instalując w tym celu dodatkowego oprogramowania. Drugim faktem, było to, że patch ten nie wnosił absolutnie nic w kwestii rozgrywki. Trzeci fakt ściśle powiązany jest z pierwszym i wywołał sporą falę krytyki oraz oburzenia. Stosowany w zasadzie "od zawsze" na masową skalę program D2Loader, który umożliwiał granie bez płyty, zanim taką opcję udostępnił Blizzard został uznany przez niebieskich za nielegalne oprogramowanie, w efekcie czego, kilka dni po premierze 1.12, zbanowanych zostało kilkadziesiąt tysięcy kont. Bany argumentowano faktem, iż D2Loader pozwalał na uruchomienie kilku sesji Diablo 2 jednocześnie. Warto jednak zaznaczyć, iż funkcjonalność ta istniała od zawsze, a Blizzardowi zaczęło to przeszkadzać, dopiero gdy ich .exe umożliwiło granie bez płyty...


 • Gracze zwracali uwagę przy okazji premiery tego patcha na jeszcze jeden fakt. Otóż zauważono, że inne produkcje Blizzarda, również otrzymywały takiego rodzaju patche, tuż przed premierą nowej części gry. Okazało się, że spostrzeżenia graczy były zasadne. Dwanaście dni później, na targach Worldwide Invitational ogłoszone zostało Diablo 3. Wydawało się, że to oznacza koniec rozwoju, dla Diablo 2, ale 11.12.2009 graczom udostępniony został:

 • Patch 1.13, który można potraktować jako "duży". Oprócz zmian w balansie, korekt błędów, zmian w dropach, oferował on również graczom przede wszystkim 2 zmiany, które każdemu zapadły w pamięć. Po pierwsze Rycerze Zapomnienia nie używali już Żelaznej Dziewicy, dzięki czemu znacząco wzrosła skuteczność postaci walczących wręcz, przy okazji walki w Sanktuarium Chaosu. Natomiast ciepło przyjętą nowością w łatce, była możliwość respecjalizacji postaci. Blizzard przedstawił w ten sposób graczom namiastkę tego, co znajdzie się w Diablo 3, czyli systemu pełnej kontroli nad umiejętnościami.


 • Dzisiaj, 7 lat po premierze owej łatki, dostajemy patcha 1.14, który nie wnosi do gry niczego nowego. Możliwe, że po prostu doszukuję się tutaj analogii i tzw. "teorii spiskowych", ale moim zdaniem może to być pewien znak ze strony Blizzarda. Od premiery poprzedniego patcha minęło 7 lat, od wydania LoD, do premiery patcha 1.12 (który "zapowiadał" Diablo 3) również był okres wynoszący 7 lat. Daje to razem 14, zaś numerek patcha to 1.14. Przypomnijmy też, że premiera podstawki Diablo 2 miała miejsce w roku 2000, co oznacza, że gra niedługo będzie obchodzić swoje 17 urodziny. To oczywiście trochę naciągane, ale uzbieraliśmy w ten sposób 3 siódemki i stosując tradycyjną dla nas (Biblijną) symbolikę, można by było wnioskować coś pełnego, ukończonego, o dużym znaczeniu.

  Pamiętajmy, że nadchodzący patch dla Diablo 3 - Reaper of Souls również nie przyniesie ze sobą zbyt wielu nowości. Może to oznaczać, że Blizzard pracuje obecnie nad czymś dużym. Może oznacza to nadejście nowego dodatku Diablo 3? Może fakt poprawy kompatybilności w patchu oznacza prace nad reedycją Diablo 2, o której swego czasu było wiele plotek? A może patch 1.14 został wydany jedynie w celu "zagęszczenia atmosfery"? To też by była sensowna zagrywka Blizzarda, zwłaszcza, ze ostatnio "niebiescy" pracowali nad nowym dodatkiem do Hearthstone: Heroes of Warcraft, a prawdą jest, że część zespołu Diablo 3 często przydzielana jest do prac, właśnie nad Hearthstonem... Bez względu na to jaka jest prawda, poniżej zamieszczam wypowiedź pracownika Blizzarda na temat łatki 1.14 do Diablo 2 - Lord of Destruction

  Lista zmian


  Długo czekaliście, ale dziś prezentujemy Wam patch 1.14a do Diablo II.

  Ta aktualizacja skupia się na usterkach wywoływanych grze przez nowoczesne systemy operacyjne. W związku z tym, możecie odprawić już na emeryturę Wasze stare komputery typu Mac PowerPC. Wraz z aktualizacją, udostępniamy nowy, odświeżony graficznie instalator dla systemów Mac OSX.

  Rozpoczęliśmy również prace związane ze wzmocnieniem naszych systemów anty-cheatowych. Prace wciąż trwają, lecz każdego dnia są coraz bardziej zaawansowane.

  Nadal istnieje duża społeczność Diablo II na całym świecie, a my dziękujemy za kontynuowanie gry. Nasza wspólna podróż zaczyna się od dostosowania Diablo II do nowoczesnych platform, ale to nie koniec.
  Do zobaczenia w Sanktuarium, wielu przygód.


  Zapraszamy do komentowania!

  Dodaj komentarz  

  Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Jeżeli nie masz konta zarejestruj się w dosłownie 20 sekund, bez zbędnych aktywacji konta!
  xywa11

  Dodał: xywa11, 20.03.2016 19:37

  @BeheGrzmot, ja na Win8 oraz Win10 miałem problemy, na różnych komputerach, wiem, że inni również, ponieważ istnieje pełno wskazówek w sieci, jak grać w Diablo na nowszych systemach.
  Bug najemnikowi też nigdy mnie nie dotknął, na szczęście.
  A Diablo 3 od czasu premiert (nie mówiąc już o becie) zmieniło się całkowicie. Sam wolę raczej dwójkę, ale warto sprawdzić pełną wersję, zamiast opierać wrażenia na becie ;P

  __________________
  Nekromanta.

  BeheGrzmot

  Dodał: BeheGrzmot, 20.03.2016 16:12

  Zgaduję, że Sylvvek90 gra na nieoficjalnym serwerze. Zaktualizował sobie klienta, natomiast serwer, na którym gra jeszcze nie został zaktualizowany przez adminów - stąd info o niezgodnej wersji gry. Natomiast na oryginalnym BN gra się sama aktualizuje przy logowaniu.

  BeheGrzmot

  Dodał: BeheGrzmot, 20.03.2016 16:09

  Ja gram na Win 8.1 x64 i tu zawsze działało bez zarzutu, więc zgaduję, że poprawka dotyczy Win 10. Zaś jedyna różnica jaką zauważyłem to... BUG! Za każdym razem po dołączeniu/utworzeniu gry na BN przez kilka minut (nie wiem ile, ale krótko) jest dostęp do ekranu najemnika [O], a po tych kilku minutach, znika awatar najemnika z lewego górnego rogu ekranu oraz znika możliwość zobaczenia jego statystyk i podejrzenia/wymiany ekwipunku [O]. Pomaga na to jedynie relog/zmiana gry (nie trzeba relogować całego konta), albo wskrzeszenie najemnika, jeśli zginie. Jednak po chwili znów znika, pomimo tego, że ciągle żyje.
  Jestem ciekaw czy wydadzą niedługo poprawkę 1.14b naprawiającą ten BUG, a może już nigdy tego nie naprawią. Tak czy inaczej Diablo 3 nie kupię, choćby było za złotówkę... no, może za złotówkę bym kupił, ale i tak bym nie grał, bo mi się nie podoba (grałem w betę).

  xywa11

  Dodał: xywa11, 14.03.2016 17:13

  WIEMAR, mogliby zrobić tak, jak zrobili to z Heroes III, albo przynajmniej, podobnie. Tam, przerysowali chyba każdy element gry. Wszystko wygląda pięknie na nowych komputerach.
  A za dodatkowy akt, czy postaci nikt by się nie pogniewał, zwłaszcza, że dużo pracy z tym nie ma - kod już mają, wystarczy go trochę zmodyfikować i dodać kilka nowych zaklęć.

  __________________
  Nekromanta.

  WIEMAR

  Dodał: WIEMAR, 14.03.2016 12:36

  jedyne co mogą jeszcze naprawić to większa rozdzielczość bo już istnieją mody które to umożliwiają. żadnych zmian w lokalizacjach, przedmiotach, postaciach nie będzie

  xywa11

  Dodał: xywa11, 13.03.2016 20:49

  Sylvvek90, gdzie grasz? Bo Battle.net powinien być ok, a bramki nieoficjalnych serwerów mogą odrzucać grę.

  __________________
  Nekromanta.

  Sylvvek90

  Dodał: Sylvvek90, 12.03.2016 13:16

  po aktualizacji pokazuje mi ze mam złą wersję Diablo, może mi ktoś to wytłumaczyć?

  emilio

  Dodał: emilio, 11.03.2016 16:28

  Wow! To coś nowego, zazwyczaj po wydaniu nowej części gry, blizz nie patchował poprzedniej. Gdyby tak jeszcze przypomnieli sobie o Diablo i StarCrafcie BW wink

  __________________
  _______________________________________________________________

  


  Feniks z Popiołów - czekamy...
  Niniejsza strona jest częścią Wortalu Phoenix, znajdującego się aktualnie w stanie hibernacji. Kliknij na powyższy link by dowiedzieć się więcej.
  Vgroup portfolio, agencja interaktywna - tworzenie portali internetowych, stron www, sklepow, CMS oraz grafiki web 2.0
  © 2002-2014 Imperium Diablo • Wszystko o grach Diablo 3, Diablo 2 i Diablo 1. All trademarks referenced herein are the properties of their respective owners. All rights reserved.