diablo 3

Diablo 3 - Oficjalne zapowiedzi zmian w 1.0.4

Dodał: Szeranf, 10.08.2012 20:45, Kategoria: Diablo 3

Opublikowano właśnie bardziej szczegółową zapowiedź zmian jakie przyniesie łatka 1.0.4 do Diablo 3. Jest ona dość obszerna i z pewnością warto się z nią zapoznać - znajdziecie ją w rozwinięciu newsa, oraz na forum.

Zbliżamy się do wprowadzenia aktualizacji 1.0.4. Chociaż zostało jeszcze kilka tygodni, już teraz będziemy zasypywać was wpisami, w których postaramy się przybliżyć wam nadchodzące zmiany. Na początek chciałem przedstawić ważniejsze modyfikacje w systemach i ulepszenia rozgrywki.

Zaczynamy!

W grupie raźniej

Chociaż wiele osób gra w trybie współpracy, rozgrywki te nadal stanowią mniejszość. Chcielibyśmy, aby gracze pragnący grać w pojedynkę, mogli grać w pojedynkę, a ci, którzy preferuję grę w trybie współpracy, grali w trybie współpracy. W tej chwili to gra w pojedynkę stanowi jednak lepszy wybór, nawet dla tych, którzy woleliby grać ze znajomymi.

Zmiana, którą wprowadziliśmy w aktualizacji 1.0.3, polegająca na usunięciu premii do obrażeń zadawanych przez potwory w przypadku dołączania kolejnego gracza, to był dobry początek, ale możemy oczywiście pójść krok dalej. Pierwszą zmianą w aktualizacji 1.0.4 dla trybu współpracy jest usunięcie uśredniania współczynnika znajdowania złota i przedmiotów magicznych w grach wieloosobowych. Teraz będziecie w pełni korzystać ze swojego współczynnika znajdowania przedmiotów magicznych, niezależnie od tego, czy w grze przebywają inni gracze. Pierwotnie dodaliśmy uśrednianie znajdowania przedmiotów magicznych, aby optymalne granie nie wymagało kumulowania tzw. „statystyk przygodowych” ze szkodą dla własnej drużyny. Chociaż zmiana ta może spowodować, że problem ten się znów pojawi, to uważamy, że obecne rozwiązanie nakłada na graczy zbyt duże restrykcje i czyni więcej szkody niż pożytku.

Zamierzamy wprowadzić zmianę podobną do tej z aktualizacji 1.0.3 – obniżyć mnożnik zdrowia potworów w grach wieloosobowych stosowany przy dołączaniu kolejnych graczy. Od wersji 1.0.4 mnożnik ten będzie jednakowy dla wszystkich poziomów trudności i równy 75%, a nie skalowany, jak obecnie: 75/85/95/110%. Dzięki temu grupy w trybie współpracy będą sobie lepiej radzić z przeciwnikami, a dodatkowo skuteczność farmowania będzie o wiele wyższa niż podczas gry w pojedynkę.

Zmniejszanie różnic

Wiemy, że wielu graczy jest naprawdę sfrustrowanych trudnością niektórych grup czempionów i rzadkich potworów, dlatego w wersji 1.0.4 zamierzamy zmniejszyć różnicę między normalnymi potworami i potworami z grup elitarnych (potężnych i rzadkich). Projektując grupy czempionów i potworów rzadkich chcieliśmy, by stanowiły one większe i krótkotrwałe wyzwanie, ale ogólnie rzecz biorąc uważamy, że dysproporcje między nimi są zbyt duże. Normalne potwory giną szybko i zazwyczaj stanowią tylko mięso armatnie, ale spotkania z czempionami i rzadkimi przypominają czasami zderzenie ze ścianą. Generalnie chcemy troszeczkę wzmocnić normalnych przeciwników, a osłabić czempionów i elitarnych.

Dlatego w wersji 1.0.4 zwiększymy liczbę punktów zdrowia normalnych potworów o około 5-10% na poziomie Inferno, a także zwiększymy czterokrotnie prawdopodobieństwo, że upuszczą one magiczne lub rzadkie przedmioty. Analogicznie zmniejszymy też liczbę punktów zdrowia potworów rzadkich i czempionów o 10-25% i edytujemy konkretne afiksy, aby zmniejszyć różnicę w trudności między rodzajami potworów. Nadal ustalamy te wartości, ale tak powinny wyglądać w przybliżeniu.

Aby jeszcze bardziej zmniejszyć różnicę między potworami normalnymi i elitarnymi, poprawimy funkcjonowanie najbardziej frustrujących cech specjalnych potworów – afiksów takich, jak „Ogniste łańcuchy” i „Osłona”.* Oczywiście istnieją potwory normalne, z którymi walka stanowi o wiele większe wyzwanie. W ich przypadku również dokonamy modyfikacji, np. obniżymy obrażenia zadawane przez szybkie zerwiłby – szkielety z bronią dwuręczną.

Zbrojmistrz

Jedno z ogólnych ulepszeń, które chcemy wprowadzić do systemu przedmiotów dotyczy różnicy między szansą przedmiotu na bycie przydatnym, a pewnością, że taki nie będzie – jeszcze przed jego identyfikacją. Innymi słowy, istnieje kolosalna różnica między przedmiotem, który nie daje żadnych szans na to, że będzie dobry, a takim, który daje na to jakąś szansę. Nie jest to problem, który uda się w pełni rozwiązać w aktualizacji 1.0.4, ale sprawienie, aby każdy znaleziony przedmiot miał szansę okazać się dobry, jest naszym długoterminowym celem. Jednym z obszarów, który naszym zdaniem mogliśmy szybko usprawnić w wersji 1.0.4, była broń.

Zadawane obrażenia to najważniejsza statystyka oręża. To frustrujące, gdy znajduje się mnóstwo broni i już na pierwszy rzut oka wiadomo, że nie ma szans, aby była ona dobra. Dlatego, żeby broń miała szansę nadawać się do walki, zakres podstawowych wartości zadawanych obrażeń, jakie będą mogły zostać wylosowane dla wszystkich jej rodzajów na poziomach 61. i 62. rozciągać się będzie aż do górnej granicy zakresu wartości broni poziomu 63.

Chcemy również zmniejszyć różnicę między tymi graczami, którzy dzierżą osobny oręż w każdej ręce, i tymi, którzy walczą bronią dwuręczną, dlatego ulepszamy dwuręczną broń białą tworząc nowy zestaw silniejszych cech, które powinny rekompensować utratę statystyk, jakie potencjalnie można byłoby uzyskać trzymając dodatkowy przedmiot w lewej ręce.

Jeśli chodzi o dzierżących oręż w obu rękach, zmieniamy też sposób obliczania obrażeń dla kilku umiejętności zadających obrażenia z czasem.  Wiele umiejętności opisywanych jest w języku angielskim tekstem w rodzaju: „Deals 75% weapon damage for 5 seconds” , co nie jest do końca jasne i może zostać zinterpretowane na kilka sposobów.  Utrudnia to szybką ocenę umiejętności, szczególnie tych o długim czasie działania lub odnawiania.  Zmieniamy opisy wielu z tych umiejętności na: „X% weapon damage over 5 seconds”.  Przy wielu umiejętnościach już wykorzystano ten format, dzięki czemu zrozumienie sposobu ich działania staje się prostsze.  Podczas konwersji umiejętności pojawia się dodatkowa korzyść: wartość X jest zależna od szybkości broni.  Oto, jak postąpiliśmy: w większości przypadków założyliśmy, że szybkość ataku jest wysoka (przynajmniej 2 ataki na sekundę), wybraliśmy wartość dla X, a następnie w wielu przypadkach ją zwiększyliśmy.  Umiejętność, która obecnie zadaje 75% obrażeń od broni przez 5 sekund, przy broni o szybkości 2 po konwersji zadawać będzie przynajmniej 750% obrażeń od broni przez 5 sekund.  Łatwiej jest wtedy zrozumieć, jak działa dana umiejętność, do tego stanowi ona mniejsze wzmocnienie dla postaci walczących z bronią w jednej ręce, a większe dla tych z bronią w każdej ręce.

Skuteczność a wyzwanie
Zamiast skupiać się na tym, czy zdołają pokonać wroga, czy nie, wielu graczy woli raczej wiedzieć, jak szybko im się to uda. Grupy czempionów i potworów rzadkich nie będą już wpadać w szał i uleczać się w pełni. Uważamy, że mechanika ta nie pasowała do gry, w której chodzi bardziej o jak najskuteczniejsze farmowanie. Każdy i tak jest już dostatecznie motywowany do szybkiego zabijania potworów – jeśli trwa to długo, a stwory wpadają w szał, zabijają graczy i zostają w pełni uleczone, może wydawać się to niesprawiedliwe. Pierwotnym zamiarem szału było wprowadzenie do gry kilku pojedynków służących za „sprawdzian liczby obrażeń na sekundę”, jak również dodanie elementu napięcia i urozmaicenie rozgrywki.  Z uwagi na losowy charakter czempionów i potworów rzadkich oraz ogólną filozofię wydajnego farmowania, podejście to było z naszej strony zwyczajnie błędne. Wpadanie w szał pasuje bardziej do bossów, których ustawienia, przewidywalność i mechanika walki usprawiedliwiają wprowadzenie takiego zachowania.
Nie da się rozmawiać o wyzwaniu i skuteczności bez wspominania o karach za śmierć. Kiedy w wersji 1.0.3 zwiększyliśmy koszty naprawy, chcieliśmy, aby śmierć w grze nabrała większego znaczenia. Skuteczność nie polega tylko na szybkości zabijania stworów, ale też na wysiłku, jaki się w to wkłada. Śmierć bohatera powinna mieć wpływ na efektywność gracza, co sprawia, że przeżycie staje się wyzwaniem nie tylko pod względem umiejętności kontrolowania postaci, ale przede wszystkim jej odpowiedniego przygotowania. Mimo wszystko uważamy, że koszty naprawy są trochę za wysokie i w aktualizacji 1.0.4 zamierzamy zmniejszyć je dla przedmiotów najwyższych poziomów o 25%.

Legendarniejsze

Szykujemy poprawki legendarnych przedmiotów, ale to chyba temat na tyle ważny, żeby poświęcić mu osobny wpis. Za tydzień lub dwa możecie spodziewać się dokładniejszych informacji od starszego projektanta gry, Andrew Chambersa. Dla ścisłości jednak – istniejące przedmioty nie ulegną zmianie. Poprawki dotyczyć będą przedmiotów legendarnych lub wytworzonych po wprowadzeniu aktualizacji 1.0.4.

Zachować klasę

Wprowadzamy masę zmian obejmujących klasy postaci, dlatego każdej klasie poświęcimy osobny wpis. Przyglądamy się jednak mniej popularnym umiejętnościom i zadajemy sobie następujące pytania:

  • Czy występują problemy z kontrolowaniem lub czytelnością umiejętności i czy sprawiają, że korzystanie z niej jest mniej przyjemne? Jeśli tak – doszlifujmy umiejętność. Dobrym przykładem jest umiejętność barbarzyńcy – rozprucie. Wielu graczy nie korzysta z niej, ponieważ nie zawsze można stwierdzić, którzy przeciwnicy zaczynają potem krwawić.
  • Czy umiejętność spełnia podobną rolę, co inna, bardziej popularna zdolność? Jeśli tak, wzmocnijmy umiejętność tak, aby stała się bardziej konkurencyjna w stosunku do popularniejszych. Na przykład, strzał bolasem mógłby być niezawodną umiejętnością, ale w porównaniu z nienasyconą strzałą zadaje za mało podstawowych obrażeń, dlatego wzmocnimy bolas, aby był bardziej konkurencyjny.
  • Czy umiejętność posiada jakąś dominującą runę? Jeśli tak, to czy możemy wzmocnić rzadziej wykorzystywane runy, aby stały się bardziej konkurencyjne? Dobrym przykładem jest umiejętność czarownika – hydra. Nie bez powodu jadowita hydra jest zdecydowanie najbardziej popularną runą, dlatego wzmacniamy pozostałe, aby stały się bardziej konkurencyjne.
  • Czy umiejętność wykorzystuje zasoby? Ogólnie rzecz biorąc zauważyliśmy, że wiele umiejętności ma za słabe efekty, w stosunku do ilości wykorzystywanych zasobów. Posłużę się przykładem umiejętności fala światła, która wykorzystuje sporo siły duchowej, ale nie zawsze jest przydatna. Wiele zorientowanych na obrażenia umiejętności wykorzystujących zasoby zostanie wzmocnionych w aktualizacji 1.0.4
  • Czy wzmocnienie umiejętności zwiększy, czy zmniejszy różnorodność opcji budowania postaci? Wzmocnienie niektórych umiejętności sprawia, że inne stają się niepotrzebne i spada ogólna ilość opcji budowania postaci, dlatego podchodzimy do tego bardzo ostrożnie. Z kolei inne umiejętności po wzmocnieniu stają się bardziej przydatne, a przez to zwiększają różnorodność buildów postaci. Najbardziej oczywistym przykładem są tutaj psy-zombie i monstrum szamana – umiejętności te zostaną znacznie poprawione w wersji 1.0.4.


Mamy nadzieję, że dobrze się bawicie. Wypatrujcie w następnych tygodniach kolejnych artykułów omawiających osobno każdą z klas..

Podsumowanie

To tylko kilka z najważniejszych zmian w systemach gry, które wprowadzimy w wersji 1.0.4. Mamy nadzieję, że wy również nie możecie się doczekać. Oczywiście w nadchodzących tygodniach szykujemy dla was więcej informacji o przedmiotach legendarnych, klasach i wielu innych zagadnieniach, planujemy również wywiady, a wszystko to tuż przed wprowadzeniem aktualizacji – co, tak na marginesie, planowane jest na ostatni tydzień sierpnia.

Do zobaczenia w grze!

*P.S. Usuwamy afiks potworów - nietykalne sługi..

Wyatt Cheng jest starszym technicznym projektantem gry Diablo III, i członkiem klubu miłośników suszonej wołowiny Blizzarda, który w tym miesiącu zamawia jalapeno, habenero & i wołowinę ghost chili jerky.


Co wy na to? Co myślicie o tym, co przyniesie nam patch 1.0.4? Czekamy na Wasze komentarze poniżej i na forum. .

Dodaj komentarz  

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Jeżeli nie masz konta zarejestruj się w dosłownie 20 sekund, bez zbędnych aktywacji konta!
zbayno

Dodał: zbayno, 11.08.2012 14:21

Według mnie świetny patch, naprawdę wzięli sobie do serca słowa większości graczy. Nie zapominajcie, że nie chodzi o trudność, tylko o grywalność - gra nie może być frustrująca, bo wielu graczy przez to od niej odeszło. Najwięcej narzekają gracze, którzy już się poubierali, handlują na ah/rmah i boją się konkurencji. Co za tym idzie spadku cen i normalnej ekonomii.

__________________
Nie widać, nie słychać.

Leon_1984

Dodał: Leon_1984, 11.08.2012 11:45

Osłabiają potwory a wzmacniają przedmioty i umiejętności. Czy aby przez to inferno nie stanie się jeszcze łatwiejsze??

master777

Dodał: master777, 11.08.2012 08:57

@RIP1988

zbyt na wyrost się wyraziłem - wysokolevelowy szrot o niskim dps nadal będzie leciał, ale teraz wysokolevelowe itemy nie będą miały odgórnych ograniczeń DPS zależnie od aktu, czyli przy dobry mf i szczęściu na a1 jest szansa na coś pow. 1k dps dla 1h.

Robertgtdf

Dodał: Robertgtdf, 11.08.2012 02:15

R.I.P nieumarli słudzy. Była to jedna z najbardziej denerwujących cech, ale jaka satysfakcja gdy się takich pokonało pwnt
Popieram przedmówcę, warto byłoby zostawić tę cechę, ale zrobić ją bardziej unikalną(tak jak wspomniane tłumienie pocisków).
Zostawiłbym też ilość życia elit(zwiększenie życia białych mobków jak najbardziej na plus!). Wydaję mi się, że brak enrageu i uzupełniania życia(ciekawe w jakim stopniu) to wystarczający nerf.

Czekam na informację o legendarnych itemach, mam nadzieję, żepo buffie w końcu mi wypadnie jakiś item setowy pwnt

__________________
Sunshine sunshine Ladybugs awake Clap your hooves and Do a little Shake!

skrecu

Dodał: skrecu, 10.08.2012 23:35

jak dla mnie osłabianie elitków we wszystkich aspektach to gruba przesada...nietykalne sługi to bardzo ciekawy affix fakt że w pewnych ich kombinacjach i inteligencji potworków potrafi być zabójczy ale chyba o to chodzi, dla jednej klasy i jednego buildu cięzkie jest to, dla innego insze cuś....więc wymusza coopa, czyż nie?
poszedłbym raczej w kierunku balansu częstości losowania pewnych affixów (tłumienie posisków na 7777 elitków ubitych miałem chyba z 8 razy dopiero i tak mogłoby być z invulnerable) ew. restrykcji pewnych kombinacji cech potworów
największą bolączką jest słabość lenegdarnych (ich randomizacja w postacji losowych affixów to strzał w 10, tego mi brakowało w dwójce), ale ich drop rate upoważnia nas abyśmy wymagali chociażby rozrzutu w oblig affixach na poziomie przedmiotu sprzedawannego nie tylko rozbioru u kowala
podobnie z rzadkimi, losowanie itemu z 63 lvl powinno dawać dobre szanse, wieksze niz teraz, na wylosowanie np najwyższego przedziału inteligencji, dexa
do cholery mając takie moce obliczeniowe chyba proste jest skalkulować ile takich przyzwolitych itemów będzie miało mi szanse paść w ciągu miesiąca statystycznie grając 10h/d (taaa) ,7 dni w tyg. (a jakże) z np. 5xNV i skorygować drop aby nie zasypać krainy za nadto itemami czy nie?
czy ktoś monitoruje wogóle jak przekłąda się polityka podatkowa 15% na AH do ogólnego poziomu złota z krainie i liczby graczy?
czy nie wartoby było zbalansować kowala aby był dodatkowym pożeraczem potencjalnego złota i kolejnym balanserem cen w krainie?
natomiast moim typem sa random eventy w których spawnują sie potężni przeciwnicy (coś jak uber Diablo, nie kalectwo w postaci uników bez affixów) z bardzo dobrym dropem ew. achiki i wyzwania powiązane z tym faktem

Komentarz został edytowany 2 razy, ostatnio: 10.08.2012 23:37

__________________
http://www.diabloprogress.com/player/skrecu-2705

CoNaObiad

Dodał: CoNaObiad, 10.08.2012 22:07

No ładnie, Trójka w końcu wychodzi na prostą. Na tyle, że będzie można o niej powiedzieć 'playable'... Z zapowiedzianych zmian najbardziej podoba mi się osłabienie championów/wzmocnienie zwykłych mobów.

__________________
Fapałke i Nubałke ;(

RIP1988

Dodał: RIP1988, 10.08.2012 21:29

Dla mnie każda zmiana z osłabieniem elit włącznie na ogrooomny plus. Bardzo się cieszę i czekam na to, co napiszą niedługo o MFie, ale po dzisiejszym blogu jestem optymistą.
Jedyne co mnie martwi, to właśnie kwestia tej broni...piszą o zwiększeniu max dmg broni 61,62, ale o zwiększeniu min dmg już nie, więc dalej będzie można zbierać syf po 300 DPS.
A Ty, master, chyba nie zrozumiałes,albo ja nie rozumiem. Bronie lvlu 63 chyba nie będą zmienione.

Komentarz został edytowany 2 razy, ostatnio: 10.08.2012 21:30

master777

Dodał: master777, 10.08.2012 21:11

To z broniami jest dobre o tyle, że często drop na a1 o levelu 63 był zwyczajnie... Słaby. Wolę 1h 63 lvl. z 800 dps bez affixów niż 300 dps z affixami. Oba na złom, ale przynajmniej te 800 adekwatne do levelu.

Req-Nux

Dodał: Req-Nux, 10.08.2012 21:05

"Dlatego, żeby broń miała szansę nadawać się do walki, zakres podstawowych wartości zadawanych obrażeń, jakie będą mogły zostać wylosowane dla wszystkich jej rodzajów na poziomach 61. i 62. rozciągać się będzie aż do górnej granicy zakresu wartości broni poziomu 63."

I chwała im za to, cuz tylko bron z 63 ilvl jest coś warta.
Ogólnie wszystkie zmiany uważam za dobre, boję się tylko, aby nie osłabili za bardzo elit.

master777

Dodał: master777, 10.08.2012 20:47

Wszystko cieszy, ale żywotność elit mogli sobie darowaćsmile2
Feniks z Popiołów - czekamy...
Niniejsza strona jest częścią Wortalu Phoenix, znajdującego się aktualnie w stanie hibernacji. Kliknij na powyższy link by dowiedzieć się więcej.
Vgroup portfolio, agencja interaktywna - tworzenie portali internetowych, stron www, sklepow, CMS oraz grafiki  web 2.0
© 2002-2014 Imperium Diablo • Wszystko o grach Diablo 3, Diablo 2 i Diablo 1. All trademarks referenced herein are the properties of their respective owners. All rights reserved.